Karcinom pankreatu by měl zachytit screening
Karcinom pankreatu postihne v ČR ročně 2 300 lidí, většinou starších 45 let. Většina z nich do roka umírá a jen osm procent přežije s nemocí více než pět let. I zde úspěch závisí na časné diagnostice. Vzniká síť center digestivní endoskopie, kde by se gastroenterologové zaměřovali na vyšetřování rizikových jedinců.
„Karcinom pankreatu patří mezi nejzákeřnější nádory vůbec, až do konce je prakticky bez příznaků, ve chvíli, kdy se projeví, je už pozdě. Neustále jich přibývá jak u nás, tak ve světě. Předpokládáme, že do roku 2030 půjde o nejčastější smrtelné onemocnění trávicího traktu vůbec,“ říká doc. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D., předseda České gastroenterologické společnosti ČLS JEP. Česká republika je co do výskytu karcinomu slinivky břišní dokonce na šestém místě v Evropě. Stav by měl zlepšit právě cílený screening. Vybraní lidé ve vysokém riziku by každoročně docházeli na jedno z 30 vysoce specializovaných endoskopických pracovišť, kde by jim slinivku kontrolovali zvlášť vyškolení endoskopisté. „Na klasickém CT vyšetření vidíme nádor slinivky až od 2 cm, a to je pozdě, tehdy už jen 13 procent pacientů přežije déle než pět let. Speciální gastroskop s ultrazvukovou sondou a vyškolený zkušený endoskopista, který ví, kam a na co se má dívat, umí odhalit nádor už v 5 mm, a tady je šance na úplné uzdravení pacienta. Statistiky praví, že když je nádor menší než 1 cm, přežívá pět let přibližně 40 procent pacientů, jakmile je větší než 1 cm a menší než 2 cm, přežije už pět let jen 20 procent nemocných,“ vysvětluje lékař. „Přestože se takový nádor vyvíjí patnáct a více let, nijak se neprojevuje a není vidět. Na diagnostiku tak máme velmi úzké okno. Situaci nijak nepomáhá ani to, že lidé nemají až do poslední chvíle žádné potíže.“
Podle gastroenterologů je důležité rizikové skupiny najít a dostat je na jedno z 30 specializovaných center digestivní endoskopie po celé republice – 20 jich v republice již existuje, 10 by mělo ještě vzniknout.
Mezi těmi, jichž by se screening měl týkat, jsou lidé, kteří mají karcinom slinivky v rodině, nebo ti, kde se vyskytuje mutace v genech BRCA, ty jsou faktorem, který ke vzniku karcinomu slinivky silně přispívá. Dalšími adepty na pravidelné prohlídky jsou lidé s polypózním syndromem nebo jedinci, kteří trpí chronickou pankreatitidou. „Potřebujeme také co nejvíce zkrátit interval mezi diagnózou a léčbou, chceme, aby se počítala na dny, a ne na týdny, jak je tomu doposud. Pro pacienty s karcinomem pankreatu je důležitý každý den,“ vysvětluje doc. Urban. Podle něj se zhoubné onemocnění pankreatu u části nemocných občas projevuje předem, ale velmi netypicky. „Přibližně dva až tři roky před vznikem nádoru postihuje část lidí tzv. třetí typ diabetu. Od prvního nebo druhého typu se liší. Člověk nepřibývá na hmotnosti, není obézní, naopak má v těle málo tuku a ubývá mu svalová hmota. Pracuje se na vytipování speciálního markeru, podle něhož by bylo možné odhalit u takových diabetiků, zda jim nehrozí právě karcinom pankreatu. Ale to bude trvat ještě roky,“ dodává doc. Urban.