Kalkulátor zlepší predikci osudu novorozence
Nyní však mají lékaři k dispozici nový nástroj, jenž jim pomůže přesněji odhadnout šance dítěte na přežití a rizika jeho zdravotního postižení a podle toho zvolit i příslušný terapeutický postup. Vědci z amerického National Institute of Child Health and Human Developmant (NICHD) vyvinuli on-line kalkulátor, který je k dispozici na . O jejich práci informoval časopis New England Journal of Medicine.
Kritéria pro odhady šance dítěte s extrémně nízkou porodní váhou na přežití i rizik jeho zdravotního postižení byla vyvinuta týmem lékařů National Institute of Child Health and Human Development Neonatal Research Network vedeným Rosemary Higginsovou. Odborníci přitom vycházeli z analýzy observačních dat u souboru více než 4 446 dětí narozených v rozmezí 22. až 25. týdne gravidity. Děti zahrnuté do studie byly vyšetřeny po porodu a ty, které přežily, byly znovu vyšetřeny ve věku dvou let. Z celého souboru zemřela přibližně polovina nedonošených dětí. Zhruba polovina z přeživších dětí v současné době trpí neurologickými poruchami, z toho přibližně v polovině případů velmi závažnými.
K odhadům je třeba použít další čtyři faktory
Investigátoři však upozorňují, že jimi vyvinutý kalkulátor má pouze podpůrný význam pro rozhodování rodičů a lékařů, neboť jen odhaduje rizika na bázi statisticky zpracovaných dat a nemůže predikovat specifické výsledky v konkrétních případech.
Hlavním přínosem jejich práce je zjištění, že kromě dosud používaného gestačního věku lze k odhadu rizik extrémně nedonošeného dítěte využít ještě další čtyři klíčové faktory, a to pohlaví dítěte, porodní váhu, četnost těhotenství a okolnost, zda matce byly antenatálně podávány kortikosteroidy k posílení vývoje plic dítěte.
“Zjistili jsme, že využíváme-li při našich odhadech kombinaci všech pěti kritérií, dosáhneme signifikantně přesnějších výsledků než při aplikaci pouze jediného faktoru – gestačního věku. Odhadnout jej přesně je totiž extrémně obtížné. Dítě může být ve skutečnosti o týden až dva týdny mladší nebo starší,” uvedla Rosemary Higginsová. Podle ní tak závěry studie a kalkulátor mohou poskytnout lékařům i rodičům spolehlivější podklady pro jejich rozhodování.
“Nyní budou lékaři moci mnohem lépe využívat dostupných informací k mimořádně obtížným a citlivým rozhodnutím. Toto je jedna z nejdůležitějších studií, na kterých jsme spolupracovali,” poznamenal John Langer z RTI International, jedné ze světově nejvýznamnějších statistických a výzkumných institucí.
Podle výzkumníků přidává pozitivita v kterémkoli z faktorů dítěti pomyslně zhruba jeden týden věku navíc. Například dítě ženského pohlaví narozené ve 23. týdnu těhotenství může být stejně vyvinuté jako 24 týdnů starý chlapec. Zpráva o studii je k dispozici na stránkách NICHD www.nichd.nih.gov/about/org/cdbpm/pp/prog%5Fepbo.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 13/2008, strana A4
Zdroj: