Kaleidoskop
Finové otestovali schopnost AI předvídat sportovní zranění
Dokáže být umělá inteligence užitečná i v oblasti prevence sportovních zranění? Tuto otázku si položili finští vědci z Fakulty informačních technologií Univerzity v Jyväskylä. Ve své studii použili strojové učení k předvídání zranění předního zkříženého vazu u 880 profesionálních hráček házené a fotbalu, což je dosud největší soubor dat, který byl v této oblasti kdy shromážděn.
Zranění předního zkříženého vazu patří mezi nejběžnější úrazy v kolektivních sportech a jejich prevence je důležitá pro profesionály i amatéry. Podle finských vědců předchozí výzkumy sice identifikovaly více rizikových faktorů tohoto zranění, spolehlivý způsob predikce je však stále předmětem sporů.
Laboratoř Digital Health Intelligence Univerzity v Jyväskylä se tedy ve spolupráci s norskými výzkumníky ze školy sportovních věd pokusila o predikci těchto zranění pomocí strojového učení. Výsledky ale bohužel nebyly z pohledu umělé inteligence právě optimální. „Metody strojového učení použité ve studii dokázaly předpovědět zranění s celkovou přesností přibližně 65 procent,“ uvedla hlavní autorka studie Susanne Jauhiainenová, podle které jde sice o statisticky významný výsledek, v praxi je ale takto nízká prediktivní schopnost nevyužitelná. „I když jsme tentokrát tak trochu selhali, nelze říci, že strojové učení a umělá inteligence nemohou předpovídat zranění v budoucnu,“ dodává Susanne Jauhiainenová, která i přes neúspěch umělé inteligence na tomto poli nelituje úsilí, které výzkumníci této studii věnovali. „Výsledek je užitečný, protože posune výzkumníky zabývající se těmito zraněními ke shromažďování relevantnějších dat,“ uzavírá Jauhiainenová.
Kompletní studie byla publikována v časopise American Journal of Sports Medicine.
Chytré hodinky v diagnostice srdečního selhání
Vědci z Mayo Clinic publikovali v časopise Nature Medicine studii informující o schopnosti chytrých hodinek s funkcí snímání EKG přesně detekovat srdeční selhání v neklinickém prostředí.
Vědci aplikovali umělou inteligenci na EKG záznamy z hodinek Apple Watch, aby identifikovali pacienty se slabým srdcem. Účastníci studie nahrávali EKG do svých elektronických zdravotních záznamů přes aplikaci pro chytré telefony, kterou vyvinulo Centrum pro digitální zdraví Mayo Clinic. Výzkumníci z Mayo Clinic interpretovali jednosvodové EKG hodinek Apple Watch úpravou algoritmu, který byl již dříve vyvinut pro standardní dvanáctisvodové EKG. Ačkoli je sběr dat zatím v rané fázi, modifikovaný algoritmus umělé inteligence využívající data z jednosvodového EKG podle vědců již nyní prokázal podobnou míru přesnosti jako diagnostický test na běžícím pásu.
„Výsledky jsou velmi povzbuzující. Potvrzují, že digitální nástroje umožňují pohodlný, levný a současně škálovatelný screening. Díky těmto technologiím získáváme velmi dostupným způsobem užitečné informace o srdci pacienta, a to prakticky odkudkoli, kde se pacient právě nachází,“ uvedl hlavní autor studie Zachi Attia.
Podle ředitele Centra pro digitální zdraví na Mayo Clinic a spoluautora studie Bradleyho Leiboviche bychom se měli připravit na revoluci v péči o zdraví. „Řešení, jako je to, které ukázala tato studie, může způsobit revoluci v péči o zdraví. Nejenže nám umožní problémy předvídat a předcházet jim, ale nakonec může vést také ke snížení zátěže na zdravotní systém i lékaře,“ uzavřel Leibovich.
Prospektivní hodnocení detekce dysfunkce levé komory pomocí chytrých hodinek. Kompletní studie byla publikována v časopise Nature Medicine.
Fonendoskopy budoucnosti využívají umělou inteligenci
Auskultace poskytuje zkušeným lékařům s vycvičeným sluchem první cenné informace o funkci srdce. Dobrý sluch a zkušenost by však v budoucnu mohla částečně nahradit umělá inteligence.
Lékaři na Mayo Clinic testují „fonendoskopy“ využívající umělou inteligenci. Fonendoskop zaznamenává nejen zvuk, který posílá k analýze do mobilního telefonu, ale také EKG. Data následně zpracovává neuronová síť, resp. počítačový systém vytrénovaný analýzou stovek tisíc obdobných údajů. Podle kardiologa Paula Friedmana z Mayo Clinic se díky tomu umělá inteligence naučí rozlišovat i velmi jemné odchylky, pomocí nichž dokáže nejen určit aktuální stav srdce, ale také předpovědět možné budoucí problémy. Podle Friedmana je tento typ umělé inteligence v diagnostice cestou budoucnosti. Rozšíření této technologie by dle mínění tohoto amerického kardiologa významně zlepšilo diagnostiku srdečních chorob, které dnes mnohdy mohou uniknout pozornosti lékařů.