K diskusi o iktech se spojilo 17 společností
Ve dnech 4. až 6. března se v Ostravě v kongresovém centru Vysoké školy báňské konal
I. neurovaskulární kongres. Tato odborná akce navázala na tradici českých a slovenských neurovaskulárních symposií pořádaných Cerebrovaskulární sekcí České, respektive Slovenské neurologické společnosti.
Pořadatelům Neurovaskulárního kongresu – Fakultní nemocnici v Ostravě, Vítkovické nemocnici a Lékařské fakultě UP v Olomouci – se při přípravě odborného programu podařilo spojit 17 odborných medicínských společností ČLS JEP. Výsledkem tohoto spojení bylo množství zajímavých a hodnotných přednášek zabývajících se neurovaskulární problematikou z různých úhlů pohledu. Společným mottem více než 200 prezentací byla multioborová spolupráce při diagnostice a léčbě cévních onemocnění mozku. Kongres byl zahájen přednáškou zástupce pacientské organizace Ictus o.p.s., který velmi sugestivně vylíčil svůj vlastní osud po těžké krvácivé mozkové příhodě. Pyšní mohou být pořadatelé na mezinárodní sekci věnující se organizaci péče o pacienty s CMP v zemích Evropské unie a ve Spojených státech. Jednotliví přednášející zde účastníky kongresu seznámili se současným stavem péče ve vyspělých zemích Evropy a v USA a nastínili také svoje představy ideální spolupráce jednotlivých subjektů, kteří se o pacienty s cévním onemocněním mozku starají. Sekci velmi kultivovaně moderovali prof. MUDr. Pavel Kalvach, CSc., z Neurologické kliniky FN Královské Vinohrady v Praze a MUDr. Olga Zapletalová z Neurologické kliniky FN Ostrava.
Trombolýza stále málo využívána
Diskuse na téma organizace péče je velmi důležitá a přínosná zvláště v době tvorby sítě iktových center v České republice. Výbor České neurologické společnosti v letošním roce schválil návrh sítě iktových center, který byl předán ministerstvu zdravotnictví a všeobecné zdravotní pojišťovně. Hlavními cíli tohoto návrhu je vytvoření materiálních a personálních podmínek pro vznik funkční sítě iktových center, která by umožnila stejnou dostupnost a úroveň léčby a péče pro všechny obyvatele České republiky.
V sekci věnované akutní léčbě pomocí systémové trombolýzy byl MUDr. Danielem Václavíkem z neurologického oddělení Nemocnice Vítkovice prezentován významný nárůst počtu pacientů léčených touto metodou v České republice, a to z 255 případů v roce 2006 na 526 v roce 2007. Ve světle statistik, které říkají, že ročně v celé České republice prodělá ischemický mozkový infarkt více než 30 000 lidí, představuje nárůst případů podání systémové trombolýzy necelá pouhá dvě procenta z celkového počtu pacientů s tímto postižením. Přitom v nejlepších iktových centrech v České republice jsou schopni léčit systémovou trombolýzou nebo jinou metodou mechanické rekanalizace více než 10 % všech pacientů!!! Všichni odborníci věří, že systémová trombolýza se postupně stane standardní léčbou, o to intenzivněji se začnou rozvíjet metody mechanických rekanalizací. Můžeme dokonce s jistotou předpokládat, že podobně jako v kardiologii, tak i v neurologii budou tyto metody nakonec úspěšnější než farmakologické. Akutní mechanická rekanalizace bude pravděpodobně v budoucnosti metodou první volby. Tento přelom v terapii zdůraznil ve své přednášce i šéf Evropského registru pacientů léčených pomocí akutních intervencí Nils Wahlgren.
Neurovaskulární kongres ozdobili zahraniční odborníci
Z četné plejády zahraničních hostů bych rád vyzdvihnul Runea Aaslida a J. J. Vitka. Rune Aaslid je neurolog, který jako první publikoval možnost vyšetření intrakraniálních arterií pomocí transkraniální dopplerometrie. V současné době není v této oblasti publikovaný ani jeden vědecký článek bez citací jeho originálních prací. Profesor J. J. Vitek je nestorem neuroradiologických intervenčních metod, který jako jeden z prvních implantoval wall stent do oblasti stenózy vnitřní karotidy.
Kongresu se celkem zúčastnilo 530 lékařů různých odborností – neurologů, neuroradiologů, neurochirurgů, kardiologů, rehabilitačních lékařů, internistů, intenzivistů, zdravotních sester, radiologických laborantů, ergoterapeutů a fyzioterapeutů.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 9/2008, strana A10
Zdroj: