Jubilea medicíny kvalifikovaného odhadu
První Přednáškový večer praktického lékařství byl příležitostí nejen k odborným sdělením, ale především k oslavě významného životního jubilea lékaře, manažera, vizionáře, významného autora a leadera oboru všeobecného praktického lékařství doc. MUDr. Bohumila Seiferta, Ph.D., přednosty Ústavu všeobecného lékařství UK a vědeckého sekretáře Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Na počátku tisíciletí byla profese praktického lékaře podřadným medicínským řemeslem, dnes představuje atraktivní emancipovaný obor. Většina praktiků byla v předdůchodovém a důchodovém věku, nyní každým rokem (od 2009) atestuje 150 až 200 mladých všeobecných praktických lékařů. „Obvodní lékař“ byl tenkrát synonymem úředníka s razítkem v ruce, jehož pracovní náplň se z valné části skládala ve vyhotovování potvrzení a odesílání pacientů ke specialistům (jen pár osvícených na sebe bralo odpovědnost léčby složitějších případů než angíny, a tím i riziko hněvu pojišťoven z překročení preskripčních kompetencí, resp. limitů). Dnes jsou praktici zcela kompetentní nejen de iure, ale i de facto (tedy pokud na to mají z hlediska kognitivních funkcí) i v případě mnoha složitých diagnóz.
Postgraduální vzdělávací systém je po léta jablkem sváru mezi státem, ministerstvy, univerzitami, fakultními nemocnicemi, nemocnicemi, IPVZ a soukromými subjekty (zapomněla jsem na někoho?). Výsledkem je, že studenti – atestanti „povlávají“ mezi různými typy pracovišť, snaží se získat povinný počet dní na předepsaných typech zdravotnických pracovišť a potvrzení o provedených výkonech, bez ohledu na kvalitu a množství získaných informací a profesionálních zkušeností (většinou jsou trpěni, v optimálním případě se dostanou k vypisování propouštěcích zpráv). Díky snahám kolektivu kolem doc. Seiferta se podařilo ukotvit jednotný systém vzdělávání v oboru všeobecného praktického lékařství v podobě státem dotovaných rezidenčních míst, kde jsou školenci v péči celé sítě erudovaných školitelů (mnohdy si tak vychovávají své nástupce). Korunou všeho úsilí je zkrácení doby specializační přípravy z pěti na tři roky. Snahou všech mladých je změnit svět. Když nastoupíme do praxe, tak záhy pochopíme, že svět má své zaběhnuté postupy, které není až tak jednoduché zvrátit. Existuje však pár lékařů, kteří se rozhodli změnit svůj obor. Jedním z velmi malého počtu těch, kterým se to podařilo, je dnes šedesátiletý, ale duchem dvacetiletý doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., čerstvý čestný člen Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a úspěšný přednosta Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK v Praze, který vychoval již jednu generaci mladých praktiků.
Oslavenec večera sám považuje za veliký úspěch skutečnost, že od roku 2009 do roku 2014 složilo atestaci 674 praktických lékařů, na jejichž specializační vzdělání věnoval stát 374 milionů korun. Praktické lékařství by mohlo sloužit jako model pro ostatní obory, které obtížně nacházejí konsensus o základech specializačního vzdělávání. Na přednáškovém večeru právem patřila hlavní pozornost nejen doc. Seifertovi, který zde oslavil významné jubileum, ale především mladým praktikům. Jejich sdělením se budeme věnovat v některém z příštích MT.
Zdroj: Medical Tribune