Přeskočit na obsah

Jste pro rozšíření kompetencí praktických lékařů?

MUDr. Petr Herle,
Společnost všeobecného lékařství, Praha

1) Samozřejmě, jsem pro zvýšení kompetencí praktických lékařů. Mám pocit, že spousta omezení, s nimiž se musíme vyrovnávat, jsou spíše záležitostí politickou a ekonomickou než skutečně odbornou. Lidé, kteří o těchto věcech rozhodují, by si měli uvědomit, že čím více kompetencí budou praktičtí lékaři mít, tím levnější naše zdravotnictví bude.

2) Oblastí je celá škála - nejvíce mě trápí problém preskripcí. Celá řada léků dermatologických, ortopedických a hlavně diabetologických je mimo mé pravomoci. Rád bych, aby se tato situace zlepšila. Přivítal bych, aby se nějakým způsobem narovnalo ohodnocení množství práce mezi obory. Praktici vykonávají té práce hrozně moc, a velmi náročné. Dále bych uvítal, kdyby lékaři v nemocnicích přestali konečně plakat, že mají málo peněz. Mají zhruba tolik, co mají praktici, a ještě s tím, že jsou státními zaměstnanci s jistým příjmem.

 

MUDr. Otto Herber,
místopředseda Sdružení všeobecného lékařství

1) Rozhodně! Zvýšení kompetencí je přesně to, o co se již dvacet let neúspěšně snažíme.

2) Mělo by se začít u 24hodinového monitorování tlaku pacienta, léčby osteoporózy, orientace sonografie, dalších kompetencí v léčbě diabetu, ale zároveň s tím vším zvýšit kompetence pacientů. Zejména jde o sebemonitorování diabetiků a srážlivost krve - tito pacienti by se mohli monitorovat doma a nemuseli by chodit na Quickův test. Specialisté by se měli o pacienta starat se vším všudy - ať mohou léčit všemi léky! Pacient tak nebude muset vykonávat to nekonečné kolečko jen proto, že specialista mu nemůže předepsat jeden lék, a proto musí za praktikem, a naopak. Krásný příklad je diabetologie. Dále bych byl pro to, vyloučit závodní preventivní péči ze všeobecného zdravotního pojištění a zvýšit spoluúčast firem na zdraví jejich pracovníků.

 

MUDr. Lubomír Nečas,
praktický lékař, Zlín

1) Ano, tuto aktivitu určitě vítám, protože pro celé zdravotnictví bude tato alternativa levnější. Pacientům navíc umožní, že budou moci vyřešit více věcí u svého praktika. Například nekomplikovaného diabetika můžu léčit sám, některé drobné chirurgické výkony bych také mohl provádět. Laboratorní vyšetření, jako je INR, CRP apod., by mělo být u praktika v ordinaci bez problémů. Myslím si, že i holterovské měření tlaku by mělo být svěřeno praktickému lékaři.

2) Chtělo by to zejména uvolnit možnost předpisu léků tam, kde jsou vázané odbornostmi. Určité omezení bych ponechal, ať je vázáno třeba na diagnózu, ale omezení léků nás nutí posílat pacienty k odborníkům pro předpis. Dále bych přivítal systém tzv. gatekeepingu - systému "k odborníkovi jen přes praktika".

 

MUDr. Jindřiška Bartáková,
praktická lékařka, Králíky

1) Nad tímto tématem jsem vůbec nepřemýšlela. Sice se hovoří o změnách především v předepisování léků - například některé urologické a ortopedické léky by se mohly začít předepisovat v ordinaci praktika, ale nevím, jestli to k něčemu povede - připadá mi, že praktici mohou jen doporučovat, vydávají žádanky, žádanky a další žádanky. Případné zvětšené kompetence by musely mít určený pevný řád.

2) Osobně však mohu říci, že mi nic vyloženě nechybí - v preskripci teď praktikům dost povolili, což mi velmi vyhovuje.

 

MUDr. Hana Menglerová,
praktická lékařka, Soběslav

1) Přijde na to, ale doba kráčí kupředu a kompetence budou samozřejmě větší - obecně jsem pro. Uvítala bych zrušení preskripčních omezení L a P. Pacient by tak nemusel chodit k odborníkům, stačilo by navštívit praktika.

2) Svoje přání budu směřovat spíše k odborníkům - pokud by pacient přišel k praktikovi, a ten si s problémem nebude oficiálně vědět rady, vystaví pacientovi doporučení. Jedno doporučení. S tím bude moci pacient jít ke kterémukoli specialistovi. Zabrání se tak zbytečné duplicitě až triplicitě a velmi by se tím ušetřilo. Tolik můj názor zdola.

 

MUDr. Jindřich Kysela,
praktický lékař, Choceň

1) Jde o to, jaké kompetence. Pokud by šlo například o menší zákroky, tak ty jsem dělal kdysi dávno. Dnes už bych se do toho ve svém věku nerad pouštěl. Vše je spojeno s náklady - o žádné kompetence, které by mi zvýšily mé náklady, rozhodně nestojím.

2) Změnil bych rozhodně jednu věc - více než padesát procent času trávím tím, že neustále něco sepisuji. Vyplňuji tiskopisy, píši neschopenky, doporučení a hlášení o všem možném. Je to na jednu administrativní sílu navíc.

 

MUDr. Bohumír Šimek,
praktický lékař, Křemže

V minulosti jsem pojišťovně navrhoval, že iniciativně rozšířím oblast toho, co pacientům poskytuji. Dnes dělám polovinu toho, co jsem pojišťovnám dříve nabízel. Nikomu dnes nezáleží na tom, co umíš. Dělej jen, co se ti přikáže Tak dělám jen polovinu toho, co jsem uměl. Dnes již své výkonové spektrum rozšiřovat nehodlám! A gatekeeping? To tu za komunistů bylo a to jste, páni politici, důsledně v zájmu iluze svobody zničili! Moc by mne překvapilo, pokud by se vám to podařilo obnovit!

 


Ohlasy lékařů z webu www.tribune.cz

Kompetence praktiků jsou dostatečné. Na větší není časový prostor. Ordinační doba je zaplněna předepisováním léků, agendou dočasně práce neschopných a dalšími věcmi, jež praktik dělá za specialisty. Další překážkou je představa pacientů - hlavně těch starších, hojně podporovaná "kolegy" specialisty -, co má dělat PL. Lehce vulgárně řečeno, chtějí či očekávají "poskoka" ve službách specialistů. Proto by spíše než přidělování nových kompetencí pomohlo přesně definovat povinnost dispenzarizujícího lékaře předepsat léky u stabilizovaného pacienta na tři měsíce a povinnost lékaře indikujícího vyšetření vyplnit žádanky a praktického lékaře hodnotit i dle počtu dispenzarizovaných jednotlivých chorob.

Posílení primární péče je podle mne dobrou myšlenkou, ale na dlouhé lokte. Za prvé, obor praktického lékařství drží nad vodou praktici v důchodovém věku, kteří za dva až tři roky končí. Pochybuji, že by si chtěli rozšiřovat záběr činnosti a ještě se nechat komandovat od zdravotních pojišťoven. Dorost v primární péči jaksi není a několik let nebude. Zdravotní pojišťovny všechno hodí do směšné kapitační platby a nechtějí nic dalšího platit. Kdepak by platily třeba drobné chirurgické zákroky nebo EKG vyšetření či snad, nedejbůh, ultrazvuk. Já to vidím tak, že zdravotní pojišťovny sníží kapitaci a budou od praktiků za méně peněz chtít více práce.

Ambulantní specialista k pacientovi: "Neschopenku vám napíše váš praktický lékař. Léky vám napíše váš praktický lékař. Papír pro pojistku vám napíše váš praktický lékař. Injekce vám aplikuje váš praktický lékař. Domácí péči domluví váš praktický lékař. Lázně vám napíše váš praktický lékař. K jinému specialistovi vás odešle váš praktický lékař." Nevím, kdy dělat tu odbornou medicínu?! Den má pořád jen 24 hodin. A všechno za ohromných 48 korun za měsíc na hlavu. Za to nekoupíte ani oběd v nádražní restauraci.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené