Přeskočit na obsah

Jednoroční registr prokazuje vysokou úspěšnost TAVI

Již od roku 2007 je k dispozici metoda implantace aortální chlopně pomocí zaváděcího katetru (Transcatheter Aortic Valve Implantation – TAVI), která umožňuje rekonstrukci aortální chlopně bez sternotomie, a to v celkovém nebo i místním znecitlivění. V současnosti jsou pro klinické použití v České republice schváleny pouze dva systémy TAVI – Medtronic CoreValve, určený pro přístup přes femorální tepnu, transsubklaviálně či transaortálně, a systém Edwards SAPIEN XT, umožňující přístup transfemorální, transapikální či transaortální.

Metoda TAVI byla v humánní medicíně poprvé použita v roce 2002, ale dalších pět let bylo věnováno jejímu vylepšování a také testům bezpečnosti; teprve pak začala být zaváděna do širší klinické praxe. Zpočátku byla určena pacientům, u kterých je klasická kardiochirurgická operace nemožná nebo by byla spojena s neúměrně vysokým rizikem, postupně však vzhledem ke své bezpečnosti a efektivnosti získává stále pevnější postavení.

Mimořádně významným argumentem ve prospěch metody se nyní staly úspěšné výsledky jednoho z největších postregistračních registrů těchto výkonů, označovaného jako SOURCE XT (SAPIEN XT™ Aortic Bioprosthesis Multi‑region Outcome Registry), jež byly prezentovány na nedávném kongresu Euro PCR 2013 v Paříži. Registr zachytil v období mezi červencem 2010 až říjnem 2011 celkem 2 688 konsekutivně ošetřených pacientů průměrného věku 81,5 roku, jimž byl v 93 centrech 17 zemí provedena TAVI s užitím chlopně Sapien XT, a to za pomoci transfemorálního a transapikálního přístupu.

Výsledky registru, hodnocené nezávislým panelem odborníků, byly podle jeho vedoucího, prof. Stephana Windeckera, který je přednostou kardiologie ve Švýcarském centru kardiovaskulární medicíny v Bernu, mimořádně úspěšné.

Ukázaly totiž velmi dobrý terapeutický efekt jak z hlediska řešení aortální stenózy a regurgitace, tak i z hlediska zmírnění symptomatologie a zlepšení kvality života tako ošetřených nemocných. Jednoroční mortalita i incidence cévních mozkových příhod byly u této populace ve vysokém věku nízké (celková úmrtnost 19,5 %, incidence CMP 6,3 %); zajímavým zjištěním bylo poněkud vyšší celkové jednoroční kardiální přežívání u žen než u mužů (90,6 % versus 87,6 %; p = 0,0249) a vyšší celkové přežívání u žen než u mužů (82,5 % versus 77,9 %; p = 0,0075). Podle prof. Windeckera byla vysoká úspěšnost metody prokázána u všech typů přístupů a zaváděcích systémů i u všech velikostí chlopní. Výsledky registru jsou tak dalším příspěvkem k rozvoji metody na její cestě k budoucí převaze nad klasickým chirurgickým řešením.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené