Jednorázové aplikátory inzulinu KwikPen
Diabetes mellitus je celoživotní onemocnění, které přináší pacientovi celou řadu omezení, k nimž patří dodržování dietních a režimových opatření, selfmonitoring glykémií, samostatná úprava dávek inzulinu, jeho pravidelná aplikace, kontrola gramů sacharidů ve stravě či pravidelné užívání řady perorálních přípravků. Čím více doporučení ovšem vydáváme, tím častěji klesá odezva ze strany pacientů. Nezřídka se pak stává, že nemocný si inzulin prostě neaplikuje, protože „ je toho již na něj moc“. Specifikou terapie diabetu je vysoká spoluúčast pacienta na výsledku léčby. Nedokážeme‑li přesvědčit pacienta o významu spolupráce v léčbě nemoci, dochází k progresi kompenzace a riziko pozdních komplikací stoupá. Proto jakýkoli způsob, který zvýší compliance k léčbě, může zlepšit životní prognózu pacienta s diabetem. Jednou z možností je používání jednorázových aplikátorů inzulinu KwikPen.
Řada klinických studií prokázala význam normoglykémie v prevenci pozdních komplikací diabetu. Byla vyslovena hypotéza tzv. glykemické paměti, která udává, že intenzivní léčba diabetu časně po zahájení diagnózy redukuje rozvoj pozdních komplikací diabetu. Proto je jednou ze stále častějších možností léčby diabetu 2. typu rozhodnutí o zahájení časné inzulinoterapie. Problém, jak podávat inzulin, řeší všichni pacienti s diabetem 1. typu, kteří jej aplikují 4× až 5× denně, inzulin je v různých režimech dále indikován pro léčbu 20 až 25 % pacientů s diabetem 2. typu (což v ČR představuje cca 225 000 osob).
Zahájení léčby inzulinem znamená v životě pacienta s diabetem velký zlom. Pacient se obává bolesti, změny zaběhnutých stereotypů, reakce okolí. Za posledních 100 let přitom došlo k výrazným změnám v podávání inzulinu. Původně intramuskulárně podávané injekce inzulinu byly bolestivé, způsobovaly často abscesy v místě vpichu. Kalibrované inzulinky pro jednorázové použití spatřily světlo světa až v roce 1954. V roce 1985 byl představen první aplikátor inzulinu. Aplikátory významně zlepšily komfort pacienta a usnadnily rozšíření intenzifikovaných inzulinových režimů. Inzulinové aplikátory (tzv. inzulinová pera) mají zásobník na 300 IU inzulinu, který se po spotřebování vyměňuje. Inzulinové aplikátory na jednorázové použití (např. pero KwikPen) mají rovněž zásobník na 300 IU inzulinu, ale nelze je znovu naplnit. Jsou baleny v sadách po pěti kusech, aplikátor je okamžitě připraven k použití, není nutná manipulace s cartridge inzulinu, pacient pouze vyměňuje inzulinové jehly. Po spotřebování inzulinu je možno aplikátor recyklovat do plastového odpadu. Díky tomu, že odpadá nutnost výměny zásobníku inzulinu, je použití těchto jednorázových aplikátorů pro pacienta jednodušší. Další výhodu představuje možnost použít v případě poruchy další aplikátor z balení, které má pacient doma.
Aplikátor KwikPen je tedy vhodný zejména pro manuálně méně zručné pacienty, ale nejen pro ně. Edukace zacvičení aplikace inzulinu jednorázovým aplikátorem je výrazně jednodušší, kratší, pacient rychle, snadno a přesně pochopí, jakým způsobem inzulin aplikovat. Aplikátor je lehčí, diskrétnější, obsluha zabere méně času, což pozitivně hodnotí pacienti s diabetem 1. i 2. typu.
Zdroj: Medical Tribune