Přeskočit na obsah

Jednoduché řešení obstrukční spánkové apnoe?

American Thoracic Society publikovala v periodiku American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine výsledky zajímavého výzkumu. Byl v něm hodnocen jednoduchý postup, který by u pacientů s chronickou žilní insuficiencí mohl vést ke snížení projevů obstrukční spánkové apnoe (OSA). Podstatou nové léčebné metody je používání kompresivních punčoch.

American Thoracic Society je celosvětově uznávaná společnost, sdružující více než 15 000 odborníků a zaštiťující několik odvětví medicíny – zejména pneumologii, kritické stavy i spánkovou medicínu. Tyto oblasti se protínají v oblasti poruch dýchání ve spánku, z nichž k nejčastějším patří obstrukční spánková apnoe.

Vedoucí výzkumu dr. Stefania Redolfiová z univerzity v Brescii k postupu uvádí: „Zjistili jsme, že u pacientů s chronickou žilní insuficiencí dochází při nasazení kompresivní bandáže ke sníženému hromadění tekutiny v dolních končetinách, jež se děje v průběhu dne, což vede ke sníženému nočnímu proudění tekutiny do oblasti krku. To má za následek snížení počtu apnoických a hypopnoických epizod o více než třetinu.“

U aktivních lidí je kumulace tekutin v oblasti dolních končetin potlačena kontrakcí končetinových svalů, které stlačují žíly, čímž dochází k odtoku krve směrem k srdci. Avšak činnosti, jako například dlouhé sezení, tomu mohou bránit, a pak dochází k hromadění tekutiny v dolních končetinách.

Takto nahromaděná tekutina se během noci, při ležení na lůžku, redistribuuje rostrálně do oblasti tkání krku. Zvětšení objemu těchto tkání přispívá k opakovaným kolapsům faryngu v průběhu nočního dýchání, a tudíž k vyššímu výskytu hypopnoických a apnoických epizod, jež mohou mít závažné kardiovaskulární důsledky. Účinnou léčebnou metodou je tzv. CPAP, spočívající ve vytvoření trvalého přetlaku v dýchacích cestách, který zabraňuje vibraci a sevření ochablých stěn orofaryngu.

Vyžaduje ovšem nasazení obličejové či nosní masky, což mnozí pacienti považují za nepohodlné, a proto je s touto metodou spojena relativně nízká compliance. Z těchto důvodů je hledání účinnějších terapeutických alternativ jednou z priorit současného výzkumu v oblasti spánkové medicíny.

Dr. Redolfiová se svými kolegy ověřovala myšlenku, zda jednoduchá intervence, jako je navlékací kompresivní bandáž, může alespoň u části pacientů přinést pozitivní účinek ve smyslu snížení výskytu apnoických a hypopnoických epizod. „Naše hypotéza vycházela z předpokladu, že by kumulace tekutiny v dolních končetinách u pacientů s chronickou žilní insuficiencí mohla být zmírněna pomocí navlékacích kompresních punčoch.

Snížení hromadění tekutiny by pak mělo vést ke snížení množství přesunuté tekutiny do oblasti krku při spánku,“ vysvětluje dr. Redolfiová a dodává: „Existují důkazy, že rostrální přesun tekutin během noci vede k apnoi. Pokud by se tomuto přesunu podařilo zabránit, dalo by se očekávat snížení počtu apnoických příhod.“

Hypotéza se potvrdila

Aktuálně publikovaná studie proběhla na klinice Pitié‑Salpêtrière hospital v Paříži. Bylo do ní zařazeno dvanáct pacientů, kteří byli náhodně rozděleni do dvou skupin. První skupině byla aplikována hodnocená metoda – pacienti po dobu jednoho týdne podstoupili kompresivní bandáž dolních končetin během dne.

Druhá skupina byla kontrolní, tedy bez intervence. Po jednom týdnu bylo v rámci studie naplánováno „zkřížení“ – první skupina byla bez intervence, naopak druhá skupina podstoupila kompresivní bandáž. Každá osoba v rámci výzkumu absolvovala polysomnografii, dále byly sledovány změny v objemu tekutiny v dolních končetinách a v obvodu krku.

Výsledky studie potvrdily předpokládanou hypotézu. Na konci periody, při níž byla aplikována komprese, došlo u pacientů v testované skupině ke snížení objemu tekutiny akumulované přes noc v dolních končetinách, a to o 62 % oproti kontrolní skupině. Rovněž při měření obvodu krku bylo zjištěno 60% zmenšení oproti kontrolní skupině. Při hodnocení počtu hypopnoických a apnoických epizod během spánku bylo při aplikaci komprese dolních končetin popsáno snížení jejich výskytu dokonce o 36 procent.

Ačkoli byly výsledky výzkumu očekávány, jejich rozsah vědce překvapil. Již v průběhu jednoho týdne aplikace jednoduché komprese dolních končetin došlo totiž k významnému a rozsahem velice přesvědčivému snížení výskytu apnoických a hypopnoických epizod.

V dalších studiích by bylo zajímavé ověřit, zda by aplikací tohoto postupu po delší dobu došlo k ještě významnějšímu snížení výskytu apnoických a hypopnoických příhod – tedy ještě k výraznějšímu účinku této jednoduché léčebné metody. Další plánované výzkumy by měly být zaměřeny i na to, zda takto indukovaná zábrana redistribuce tekutin do oblasti krku v průběhu noci může zmírnit OSA i u jiných skupin pacientů, než jsou osoby s chronickou žilní insuficiencí.

------

ime

Medica Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené