Je za pár minut osmdesát?
„Symbolem kampaně jsou hodiny, které mají místo dvanáctky číslici osmdesát. Ta vyjadřuje počet odpracovaných hodin lékaře při jeho nejdelším nepřetržitém pobytu v nemocnici – od pátečního rána do pondělního odpoledne,“ uvedl předseda LOK-SČL Martin Engel. „Celá mediální kampaň je plánována na první pololetí letošního roku. Během něj budeme intenzivně komunikovat i s ministerstvem zdravotnictví a čekat na jeho odezvu. Naši akci pojímáme vstřícně a přátelsky, ale zároveň musíme jednoznačně poukázat na to, že za stávající peníze nelze donekonečna čerpat péči v takových objemech jako nyní. Proto chceme do děje více vtáhnout i pacienty a celou problematiku jim blíže objasnit.“
Podle LOK-SČL je hlavním problémem neúnosnost zátěže lékařů přesčasovou prací stejně jako jejich ekonomická závislost na ní. „Přesčasy tvoří až 50 procent příjmů lékařů. Chceme, aby jejich závislost na přesčasové práci byla jen v rozmezí mezi 10 až 15 procenty,“ prohlásil předseda M. Engel.
Pokud jde o cenu práce lékaře, LOK-SČL trvá na realizaci nového seznamu výkonů. „Zastaralé a silně podhodnocené je i samo hodnocení podle ‚bodníku‘. Nahraďme jej ceníkem, kde budou zkalkulovány skutečné náklady,“ řekl M. Engel. Jako další bod jednání s ministrem má LOK-SČL připraveno tradiční téma – zvýšení platů zdravotníků. V první fázi chce navýšit tarifní příplatky z 25 % na 35 % nejvyššího tarifního stupně v dané třídě. Následovat by měla příprava samostatné mzdové normy pro odměňování zdravotníků tak, aby podíl osobních nákladů na celkových nákladech nemocnic dosáhl 65 až 70 procent. Tak je to prý obvyklé v ostatních vyspělých státech Evropy.
Splnění těchto a dalších požadavků nelze ekonomicky pokrýt jinak než zvýšením zdrojů, které do zdravotnictví plynou. LOK-SČL jednak požaduje navýšení platby státu za tzv. státní pojištěnce, jednak navrhuje zavedení zdravotní daně – přesunu části výnosů spotřební daně z tabáku a alkoholu přímo do fondu přerozdělování veřejného zdravotního pojištění.
LOK-SČL zdůrazňuje i nutnost vyšší spoluúčasti pacientů, především formou platby za hotelové služby v souvislosti s hospitalizací či v podobě poplatků například za recept. Požaduje také zrušení tzv. „paragrafu Fišerové“ (pozn. red.: § 11 odst. 1 písm. d/ zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění), který zdravotnickým zařízením zakazuje přijímat úhradu v souvislosti s péčí hrazenou ze zdravotního pojištění. Nutná je podle LOK-SČL také urychlená legislativní příprava systému komerčního připojištění na zdravotní péči.
„Chceme také řešit otázku dalšího vzdělávání, které by mělo by být buď plně hrazeno, nebo by měl mít lékař možnost odepsat si náklady z daní,“ prohlásil M. Engel. „Jediným dalším řešením už je pouze sponzoring farmaceutických firem, a to podle mne není zcela správné.“
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2007, strana B1
Zdroj: