Je libo kávičku?
Detailně propracovaná studie odborníků z athénské univerzity přednesená v rámci letošního kongresu ESC ukázala, že mírná konzumace kávy dokáže zlepšit aortální roztažitelnost u hypertenzních seniorů. Cílovou skupinou studie, sledovanou v období června až října 2009, bylo 343 mužů a 330 žen ve věku 65 až 100 let žijících dlouhodobě na Ikarii.
Ostrov Ikaria výzkumný tým vybral proto, že se jeho obyvatelé dožívají v průměru 90 let. Kromě konzumace kávy sledoval sociodemografické i bioklinické ukazatele životního stylu a stravovací charakteristiky z hlediska kardiovaskulárních rizikových faktorů, jako je hypertenze, diabetes, hypercholesterolémie, obezita, dále pak fyzická aktivita a biochemické ukazatele poškození kardiovaskulárního systému.
Koordinátorka studie dr. Chrysohuová o konzumaci kávy říká: "Dosud bylo známo, že káva má hypertenzní účinek, nicméně se zdá, že odpověď na kofein je více vyjádřena u hypertenzních nebo hypotenzních jedinců, než tomu je u normotenzních. A to je důvod, proč jsme se ve studii zaměřili na 235 hypertenzních osob, u nichž jsme každodenní dopad konzumace kávy, patřící mezi řecké národní zvyky, pomocí echokardiografických měření systolických a diastolických průměrů hodnotili ve spojistosti s aortální distenzibilitou."
Analýza dat ukázala dobrý efekt mírné konzumace kávy na aortální distenzibilitu. Lékaři jej přisuzují polyfenolické složce obsažené v kávě, především v odrůdě pocházející z Řecka, která obsahuje velké množství diterpenů, jako je cafestol a kahweol. Účinek chlorogenové kyseliny (kombinace kyseliny kávové a chinové) je spojen s oxidem dusnatým, u kofeinové a ferulové kyselina se zdá, že zlepšují vaskulární funkce sníženou oxidací a zvýšenou dostupností oxidu dusnatého.
Nejen tyto, ale také další látky obsažené v kávě, jako jsou flavonoidy, hořčík, draslík, niacin a vitamin E zvyšují pozitivní účinky kávy, především svým antioxidačním působením.
Avšak u hypertenzních pacientů je rovnováha mezi koncentrací oxidu dusnatého a produkcí superoxidu již narušena, takže pozitivní účinky látek obsažených v kávě nejsou tak silné, aby její vysoká konzumace mohla přinést vyšší kladný efekt.
Dr. Chrysohuová shrnuje výsledky pozorování takto: "Studie ukázala, že mírná konzumace kávy v množství jeden až dva šálky denně je spojena s vyšším pozitivním efektem na aortální roztažitelnost ve srovnání s menším množstvím kávy denně. V rámci srovnávací analýzy jsme získaná data přizpůsobovali mnoha rozdílným faktorům, jako je věk, pohlaví, fyzická aktivita, koncentrace kreatininu, BMI a diabetes mellitus.
Kromě účinku na aortální roztažitelnost jsme zjistili, že mírná konzumace kávy dokáže ovlivnit kardiovaskulární onemocnění, diabetes a hyperlipidémii, BMI, renální funkce a koncentrace kreatininu. Avšak užitek z vyšší konzumace kávy v podobě tří až pěti šálků denně jsme neprokázali.
Zdroj: Medical Tribune