Přeskočit na obsah

Je alergie systémové onemocnění?

Alergická reakce je považována za zánět, který je závislý na TH2 lymfocytech, zejména na jejich cytokinech, adhezních molekulách atd. Vysvětlením, proč tedy o ní mluvíme jako o systémovém onemocnění, se ve své přednášce zabýval doc. MUDr. Petr Panzner, CSc., z Ústavu imunologie a alergologie LF UK v Plzni. Připomněl, že příčiny alergie jsou jednak genetické a jednak získané, tedy ovlivňované zevním prostředím. V současnosti se zdá, že hygienická hypotéza hraje v rozvoji alergických onemocnění velmi významnou roli.Význam toll-like receptorů
Proč dochází k tak strmému nárůstu výskytu alergických onemocnění? Mohou za to pravděpodobně zevní vlivy, převážně moderní způsob života, kdy se naše okolní prostředí stává uzavřenější a sterilnější. Z tohoto zjištění vzešla tzv. hygienická hypotéza. Zjednodušeně řečeno jde o to, že se děti nesetkávají přirozeným způsobem v útlém dětství s přirozenými antigeny, zejména mikrobiálními. na buněčné úrovni to znamená odkrytí významu tzv. toll-like receptorů (TLR) na buňkách, se kterými reagují bakteriální komponenty, zejména lipoproteiny či lipopolysacharidy. Za zvlášť významný je považován TLR-9. Zdá se tedy, že interakce mezi TLR receptory a ligandy ve stěnách bakterií pomáhá v dětském věku modulovat vývoj imunitního systému do správné rovnováhy mezi imunitní TH1 a TH2 odpovědí. Je známo, že TLR receptory se nacházejí i v placentě, což znamená, že už v době nitroděložního vývoje je plod nějakým způsoben stimulován těmito antigeny a dochází tak ke správnému nasměrování imunitní rovnováhy.Alergie – systémové onemocnění?
Existuje řada studií, které ukazují, že exprese TLR receptorů je rozdílná u dětí žijících ve městech oproti dětem z farmářského prostředí. Zjistilo se, že „farmářské“ děti mají podstatně nižší riziko vzniku alergických onemocnění.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 10/2006, strana 8

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené