Je akutní zánět středouší léčitelným onemocněním? - EDITORIAL
Výzkumníci z Pittsburghu a finského Turku se v časopise NEJM z 13. ledna 2011 zabývají otázkou, zda kojencům a malým dětem s akutním zánětem středouší prospívá léčba amoxicilin klavulanátem zahájená v době stanovení diagnózy. Lékaři, kteří pečovali o děti před 50 lety, by byli touto otázkou překvapeni – či spíše šokováni. Před zavedením antimikrobiálních léčiv do klinické praxe představoval akutní zánět středouší u kojenců vážné onemocnění. V roce 1932 akutní zánět středouší a jeho hnisavé komplikace zodpovídaly za 27 % všech pediatrických hospitalizací v nemocnici Bellevue.
Běžně se vyskytovaly mastoiditida a hnisavé nitrolební komplikace. Podávání účinných antimikrobiálních léčiv vedlo k poklesu závažnosti akutního zánětu středouší a aplikace vhodného léčiva z této skupiny se brzy stala léčebným standardem. Se závažnými akutními záněty středouší a s jejich komplikacemi se setkáváme i v dnešní době, ale většinou u dětí žijících v oblastech s omezenou dostupností zdravotní péče.
Od počátku 80. let 20. století se mezi výzkumníky v západní Evropě začal objevovat názor, že děti s akutním zánětem středouší lze namísto okamžitého zahájení antimikrobiální léčby nejprve sledovat. Van Buchem a kolegové v Nizozemsku zjistili, že u kojenců lze léčbu účinně zahájit analgetikem a nosními kapkami; antimikrobiální léčiva podali jen tehdy, pokud onemocnění přetrvávalo nejméně tři dny. Zdálo se, že další studie prováděné v různých centrech v západní Evropě, ve Velké Británii a ve Spojených státech amerických přinášejí potvrzení těchto nizozemských pozorování.
Každá z uvedených studií však vykazovala značné nedostatky v uspořádání – šlo mj. o absenci jasných kritérií pro stanovení diagnózy akutního zánětu středouší, účast lékařů bez dostatečných zkušeností v otoskopii, nevhodnou velikost souboru, zařazení starších dětí, zařazení dětí s minimálními či spornými známkami onemocnění a o pochybné výsledné ukazatele vyléčení či selhání terapie. Jak zdůraznil Wald, na základě výsledků těchto studií nebylo možno dospět k závěru, že akutní zánět středouší u dětí lze bezpečně zvládnout bez antimikrobiálních léčiv.
American Academy of Pediatrics a American Academy of Family Physicians nicméně v roce 2004 vydaly směrnice, které u vybraných dětí před okamžitým nasazením antibiotik preferují iniciální sledování....
_______________________________________________________________________________________________________________
Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 1/2011, strana 4
Čtenářům našich stránek se omlouváme, ale licenční smlouva s našimi zahraničními zdroji nám nedovoluje publikovat plné verze převzatých článků na internetu. Děkujeme za pochopení.
Redakce
Zdroj: Medicína po promoci