Janotův balíček – pojďme tedy počítat
Upozornění České asociace farmaceutických firem, že členské firmy budou kvůli tzv. Janotovu balíčku nuceny stáhnout z trhu cenově nejdostupnější léky, vyvolalo bouřlivé diskuse. Například v rozhovoru pro Medical Tribune prohlásil náměstek ministryně zdravotnictví Bc. Marek Šnajdr, že právě u levných léků půjde o zlevnění v absolutním vyjádření malé, proto výrobci nemusejí vůbec nic stahovat. Je evidentní, že naše argumenty musíme poněkud dovysvětlit. Nejprve je potřeba si uvědomit, že cenově nejdostupnější léky jsou levné i díky nízkým maržím, které si za ně účtují výrobci – nemluvíme zde o jiných přirážkách. Generické léky přicházejí na trh s cílem nabídnout pacientům stejnou kvalitu, bezpečnost a účinnost jako léky originální, ale za výrazně nižší cenu.
Je poměrně lehce dovoditelné, že lék za deset korun bude odsouhlaseným snížením cen postižen více než přípravek za několik set korun. Ekonomika mluví jednoznačně, je výhodnější prodat jeden přípravek za sto korun než deset po deseti korunách. Tato výhoda se zvyšuje, když je i u levnějších přípravků regulována cena. Navíc lze najít preparáty, u nichž se po Janotově snížení bude reálná marže pohybovat opravdu kolem nuly.
Podtrženo a sečteno, poškozeny budou především pojišťovny a pacienti, tedy plátci. My jsme se rozhodli, že na to upozorníme. Opravdu je náměstek Šnajdr přesvědčen o tom, že dojde k zamýšleným úsporám, když ministerstvo nemá, jak musel přiznat, k dopadům Janotova balíčku jakoukoli analýzu? A proč nám nedokáže dodat výklad ke sporným bodům novely, jejichž věrné vysvětlení je pro budoucí přehodnocení cen a hrazení nezbytné?
Zdroj: Medical Tribune