Přeskočit na obsah

Jaké úkoly čekají na ředitele SÚKL

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal minulý týden ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) MUDr. Pavla Březovského, MBA, a pověřil řízením lékového ústavu dosavadního vedoucího lékárníka nemocniční lékárny ostravské městské nemocnice PharmDr. Zdeňka Blahutu.

Důvodem k odvolání Březovského byla nespokojenost ministra s řízením SÚKL, zejména v oblasti cen a úhrad léků. Ministr mu vytýkal také nedostatky v dozorových činnostech a v neposlední řadě i nedostatečnou kontrolu nakládání s veřejnými prostředky.

Blahuta přichází do vedení SÚKL jako krizový manažer. Není členem žádné politické strany a do funkce nebyl dosazen politicky, ale pro své zkušenosti z řízení distribučních společností, lékárenských provozů i kontrolní činnosti SÚKL, protože kromě angažmá v distribučních společnostech Pharmos a Gehe Pharma a různých pozic v několika soukromých i nemocničních lékárnách pracoval v letech 2010 až 2012 také jako inspektor SÚKL. V letech 2003 až 2007 byl PharmDr. Blahuta též členem představenstva České lékárnické komory.

Podle zadání ministra by měl nový ředitel SÚKL urychlit správní řízení k cenám a úhradám léků s cílem zajistit levnější léky pro pacienty i pojišťovny, zvýšit efektivitu v cenové a úhradové regulaci. Pokoušet se tlačit ceny léčivých přípravků směrem dolů a současně úspěšně bojovat s rostoucími reexporty léků bude pro nového ředitele SÚKL dosti obtížné, jak upozorňuje na str. A7 tiskový mluvčí České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Dalším hlavním úkolem pro nového šéfa lékového ústavu bude kontrola vynakládání veřejných prostředků. A ani v tomto případě to nebude snadný úkol. Odvolanému řediteli ministr mimo jiné vytkl například to, že vypsal veřejnou zakázku na PR služby za 20 milionů korun, problémy prý byly i v zakázkách na IT technologie, kde se ministr podle vyjádření v médiích obával odtoku finančních prostředků SÚKL v řádu mnoha desítek milionů korun. Podrobně by měl tyto pochybnosti ozřejmit forenzní audit, který zadal hned po svém nástupu nový ředitel, ze stejného důvodu už začala v ústavu i ministerská kontrola. Dalším z opatření, která PharmDr. Blahota provedl po svém nástupu do čela SÚKL, bylo odvolání tří náměstků. Ve funkci tak skončil náměstek pro odborné činnosti Mgr. Filip Vrubel, náměstek pro ekonomiku a dřívější ministerský náměstek Ing. Petr Nosek a IT náměstek Ing. Pavel Veselý. Ten ještě začátkem ledna MT potvrdil, že SÚKL plánuje pro letošní rok utratit za IT technologie přibližně 260 milionů korun, přičemž vítěz prvního výběrového řízení na datové centrum za cca 120 milionů korun měl být znám v dubnu. V letošním roce také končí platnost smluv na podporu a rozvoj některých aplikací Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER) a vzhledem k tomu, že poslanci schválili povinné používání elektronických receptů již od příštího roku, bude nutné vypsat další výběrová řízení na dodavatele, který zajistí kontinuitu ve fungování CÚER.

V obou případech se jedná o vysoké investice do oblasti, ve které již v minulosti státní správa „selhala“. Stačí připomenout kauzu systému výplaty sociálních dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí. V zakázce na software pro výplatu sociálních dávek figuruje mj. i společnost Vítkovice IT Solutions (někdejší firma Netprosys, dnes je součástí skupiny Vítkovice Machinery Group), která ještě coby společnost Netprosys za dodávku software a provoz CÚER inkasovala od SÚKL více než 70 milionů korun. Pro doplnění lze uvést, že v roce 2012 obdržel SÚKL ze státního rozpočtu 39,69 milionu a odvedl do něj 46,986 milionu korun. Celkové příjmy za odborné úkony pro výrobce, distributory, prodejce a za správní poplatky dosáhly 620,952 milionu, výdaje investiční 62,629 milionu, neinvestiční 346,209 milionu korun.

Zdá se tedy, že předchozí zkušenosti z kontrolní činnosti budou u nového ředitele SÚKL více než žádoucí.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené