Přeskočit na obsah

Jaké byly XVI. luhačovické pediatrické dny


Tématem letošních pediatrických dnů byly infekční nemoci u dětí; nejen ty "běžné", ale i dříve neznámé či takové, s nimiž se setkáváme díky možnosti cestování do nejrůznějších exotických koutů světa. Právě o této problematice přednášel v pátek prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc., z Bratislavy. Protože je nejen výborný lékař, ale i excelentní přednášející, jeho sdělení vzbudilo velký ohlas. Dozvěděli jsme se o jeho zkušenostech z misí v Súdánu, na Haiti, v Kambodži, v různých koutech Afriky i z práce v romských osadách na východním Slovensku. Například na Haiti, kde profesor působil se svými spolupracovníky po letošním tragickém zemětřesení, komplikovala práci nejen absolutně neexistující infrastruktura, ale i přítomnost zločineckých gangů.

Prof. Krčméry také poukázal na alarmující nárůst rezistence na antibiotika v zemích, kde jsou tyto léky volně dostupné, například na tržištích nebo čerpacích stanicích (Ukrajina, země "třetího světa"). Byla jsem moc ráda, že ze Slovenské republiky přijeli i další přednášející, odborníci a naši přátelé. Prof. MUDr. Katarína Furková, PhD., z Bratislavy ve své přednášce o infekcích močových cest u dětí poukázala na nutnost včasné diagnostiky a správné léčby, aby se předešlo přechodu do chronicity těchto nemocí.

O infekcích u novorozenců přednášela doc. Olga Červeňová, CSc., přednostka I. dětské kliniky LF UK v Bratislavě. Poukázala na nejzávažnější formu novorozenecké infekce, kterou je sepse u novorozenců. Kromě příčin, příznaků a léčby se ve své přednášce zaměřila na prevenci, již představuje důsledné sledování těhotné ženy, screeningová kultivace ve 36. týdnu gravidity z distální části vaginy a anu; při odtoku plodové vody je nutné do 24 hodin ukončit graviditu, je třeba důsledně dodržovat hygienu při manipulaci s novorozencem.

RNDr. Ingrid Papajová, PhD., z Košic se ve své přednášce zaměřila na výskyt parazitárních onemocnění v romské dětské populaci. Nízký standard bydlení, hygieny, absence pitné vody a kanalizace v romských osadách zvyšuje riziko orofekálních infekcí jako např. hepatitidy typu A; nepřímo na fekálně znečištěné prostředí ukazuje i vysoká prevalence enteronematodóz, jež byly způsobeny Ascaris sp. (škrkavka) a Trichuris sp. (vlasovec), diagnostikovanými ovoskopickým vyšetřením dětí.

Prof. MUDr. Jaroslav Kresánek z Bratislavy přednášel o sexuálně přenosných chorobách. Ty jsou nejčastější ve věkové skupině 20- až 24letých, ale poté ihned následuje skupina 15- až 19letých nemocných. Právě tato věková skupina dívek je vnímavější k infekcím, je zde vyšší riziko vzniku pánevního zánětu, léčba je mnohem těžší a u 14 % z nich hrozí, že antibiotická léčba nebude úspěšná a bude nutné odstranit dělohu, vejcovody i vaječníky.

Od pandemie chřipky přes AIDS ke vzteklině

Velmi kvalitní a poučné byly přednášky lékařů z Kliniky dětských infekčních nemocí FN v Brně. MUDr. Svatava Snopková v přednášce "Hrozí nám pandemie chřipky" poukázala mimo jiné na význam vakcinace jako nejdůležitějšího preventivního opatření - chrání každého člověka osobně a navíc zabraňuje šíření nemoci. Infekce novými pandemickými kmeny chřipky probíhají obecně mnohem bouřlivěji než u sezonního kmene, protože v populaci proti zcela nové antigenní struktuře nejsou žádné protilátky. Onemocnění je provázeno větší morbiditou a mortalitou. Nový virový kmen Pandemic 2009 toto očekávání a obavy naštěstí nenaplnil, ale existuje možnost, že se může objevit mnohem agresivnější virová forma.

Všechny velké pandemie probíhaly v několika vlnách. Je proto pravděpodobné, že bude následovat další vlna infekce tímto virem. Ve své druhé přednášce se MUDr. Snopková věnovala nejnovějším poznatkům HIV infekce u dětí. Zdůraznila, že i přes veškeré úspěchy v moderní farmakoterapii onemocnění HIV/AIDS není současná léčba definitivní a pacient je odkázán na celoživotní užívání léčiv. Choroba je onemocněním léčitelným, ale dosud bohužel stále nevyléčitelným, protože nevede k absolutní eradikaci HIV z lidského organismu.

MUDr. Zlata Jirsenská nás seznámila s novinkami v očkování, např. se zavedením 13valentní konjugované pneumokokové vakcíny Prevenar 13 do praxe, s vakcínami proti chřipce (dominantním kmenem je neustále H1N1, jenž byl stanoven i jako vakcinální kmen reprezentující subtyp H1 do příští epidemické sezony) a meningokokovými vakcínami - v průběhu letošního roku se očekává registrace konjugované meningokokové tetravalentní vakcíny, která kromě séroskupiny C obsahuje další tři neméně důležité séroskupiny Neisseria meningitidis v prevenci invazivních meningokokových onemocnění, a to: Y, W 135, A. Velmi zaujala posluchače perfektně připravená přednáška MUDr. Jana Helešice o přehledu vztekliny v Evropě a v ČR se zaměřením na netopýry. Každý netopýr, i zdánlivě bez příznaku onemocnění, může být zdrojem infekce. Proto by měl být každý člověk poraněný tímto zvířetem řádně imunizován proti vzteklině.

Obsahem dalších přednášek byly záněty mozkových blan a mozku, virové hepatitidy u dětí, průjmová onemocnění a jejich prevence, komplikace varicelly, borreliové infekce a psychologický přístup v léčbě infekčních nemocí u dětí. Celkem zaznělo 22 přednášek v lékařské části a 10 přednášek v sekci sester.
Zájemci z řad účastníků konference si mohli po přednáškách prohlédnout na začátku roku 2010 vybudovaný balneoprovoz na II. dětské léčebně Miramonti (inhalatorium s nejnovějšími inhalátory Foggy Yet, nové prostory pro rehabilitaci, vanové koupele a nové klubovny). Dětské léčebny v Lázních Luhačovice, a. s. patří k největším zařízením v ČR, kde se léčí děti s nemocemi dýchacích cest a plic.

Chtěla bych poděkovat všem zúčastněným firmám, bez jejichž podpory by konference neměla tak zdárný průběh. Spokojení účastníci konference se v neděli odpoledne loučili s tím, že se určitě sejdou příští rok na XVII. luhačovických pediatrických dnech, které se budou konat od 29. 4. do 1. 5. 2011 a jejichž tématem budou "Onemocnění dorostového věku".


Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené