Jaká je souvislost mezi alergií a trombózou?
Pacienti s venózním tromboembolismem mají téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine alergické onemocnění, jako je alergická rhinitida, než jedinci bez trombózy v anamnéze, píší polští vědci v časopisu Journal of Thrombosis and Haemostasis.
Předchozí studie již ukázaly, že se u pacientů s alergickým onemocněním aktivuje koagulační kaskáda a že aktivace destiček hraje rovněž roli v procesu alergického zánětu. V recentní studii lékaři srovnávali prevalenci alergické rýmy, astmatu alergické etiologie a atopické dermatitidy u 129 pacientů ve věku 20 až 45 let s venózním tromboembolismem a 144 kontrol bez venózního tromboembolismu stejného věku, pohlaví a s abusem tabáku nebo bez něj.
Celková prevalence atopií byla signifikantně vyšší u pacientů s venózním tromboembolismem ve srovnání s kontrolami (38,0 % vs. 22,9 %). Prevalence alergické rhinitidy samotné byla významně vyšší u pacientů s venózním tromboembolismem ve srovnání s kontrolami (30,2 % vs. 18,8 %), na rozdíl od astmatu (5,3 % vs. 3,5 %) a atopické dermatitidy (2,3 % vs. 0,7 %), kde signifikantní rozdíl nebyl patrný.
Pacienti s venózním tromboembolismem a současnou atopií měli o 32 % vyšší koncentrace inhibitoru aktivátoru plasminogenu 1 a o 21,4 % delší dobu potřebnou k rozpadu trombu (clot lysis time) než jedinci kontrolní skupiny.
Autoři studie přiznávají, že mechanismy spojující atopii a venózní tromboembolismus jsou neznámé, nicméně se domnívají, že inhibitorem aktivátoru plasminogenu 1 zprostředkované poškození fibrinolýzy by mohlo být důvodem zvýšené prevalence atopie u pacientů s venózním tromboembolismem.
Zdroj: Medical Tribune