Přeskočit na obsah

Jak zadlužení dusí nemocnice?

Odpovědi se nesou ve velmi podobném duchu. Zřizovatelé sice přiznávají, že další půjčky nemocnicím nic neřeší, ale nevidí žádný větší manévrovací prostor.

„Zhruba v jedné třetině všech nemocnic je situace skutečně obtížná, a to zejména v důsledku některých právních úprav pro tento rok. Jedná se především o změnu sazeb DPH, významný vliv má také nastavení systému veřejného zdravotního pojištění,“ přiznává ministerstvo zdravotnictví.

Liberecký kraj,

Marek Řehořek,

sekretariát statutární náměstkyně hejtmana

Liberecký kraj je zakladatelem dvou nemocnic v Libereckém kraji – Krajské nemocnice Liberec, a. s., a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a. s. Krajská nemocnice Liberec (KNL) vykazuje aktuálně ztrátu cca 70 mil. Kč, předpokládaná ztráta Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa (NsP) v tomto roce bude zhruba 31 mil. Kč.

Díky úsporným opatřením, realizovaným novým vedením KNL, které vzešlo v polovině roku z otevřeného výběrového řízení, jsou snižovány především vstupní ceny materiálu, vypovídají se nevýhodné smlouvy a optimalizují investice, takže předpokládáme, že se nemocnice během krátké doby dostane do vyrovnaného hospodaření. U NsP je situace složitější. I zde nový management hledá způsoby, jak ušetřit, a to bez omezení kvality a rozsahu poskytované péče, ale situaci komplikuje obrovské podfinancování budov nemocnice, které vyžaduje pomoc z krajského rozpočtu. Navíc v této chvíli probíhá v NsP audit, který nám ukáže, jaké jsou možné další cesty k finančnímu ozdravění nemocnice, například formou daleko užší spolupráce mezi oběma krajskými nemocnicemi.

Řešení ve formě půjčky od bank na splácení pohledávek je až poslední možností, ke které věříme, že nebude nutné přistoupit. Znamenalo by to pouhé odložení problému a roztáčení sestupné spirály. Společnost Magellan, která odkupuje pohledávky nemocnic, dosud Liberecký kraj neoslovila. Důvodem může být skutečnost, že nemocnice v Libereckém kraji nejsou v tak tíživé situaci jako nemocnice v jiných krajích. Druhým důvodem může být, že hned po nástupu do vedení kraje jsme jasně odmítli jednání o vstupu soukromých společností na trh zdravotní péče v Libereckém kraji. Odkup pohledávek vidíme jako skryté nebezpečí nenápadné privatizace zdravotnictví.

Moravskoslezský kraj,

Petra Špornová,

tisková mluvčí

Moravskoslezský kraj je zřizovatelem šesti nemocnic ve formě příspěvkových organizací, které zajišťují akutní a následnou péči téměř v plném rozsahu všech oborů a poskytují lékařské pohotovostní služby. Jednotlivé nemocnice jsou z pohledu jejich finanční situace v úrovni zabezpečení nezbytně nutného provozu, prozatím bez negativního vlivu na pacienta, ale už nejsou schopny z vlastních zdrojů pořizovat a obměňovat přístrojovou techniku, opravovat majetek a už vůbec ne provádět stavební rekonstrukce, např. s bezbariérovými přístupy apod. Financování svých závazků jsou v současné době schopny s využitím revolvingových a kontokorentních úvěrů, popř. nákupů na splátky.

S účinností nového občanského zákoníku (od 1. ledna 2014), který v oblasti smluvního práva nastavuje povinné lhůty pro hrazení závazků do 30 dnů (ve výjimečných případech do 60 dnů), bude docházet k ohrožení solventnosti krajských nemocnic. Finanční situace jednotlivých nemocnic se liší v návaznosti na to, jak hospodařily v minulých letech. V průměru za všechny nemocnice máme po splatnosti 21 % celkových závazků. Hospodaření nemocnic je zřizovatelem průběžně sledováno a řízeno opatřeními k dodržování a nepřekračování nákladů. Na straně výnosů však došlo k poklesu, který je způsoben restriktivní úhradovou vyhláškou pro tento rok. Zdravotní pojišťovny již neposkytují ani příspěvky na platy lékařů a zdravotnického personálu. Kraj nemocnice podporuje formou příspěvků na provoz, a to účelově či neúčelově určených. Rozpočtové možnosti kraje jsou však omezené. Nemocnice využívají bankovních nástrojů, a to formou revolvingových a kontokorentních úvěrů. Společnost Magellan kraj dosud neoslovila, ale v minulosti některé závazky či pořízení investic financovala. Nejednalo se odkup pohledávek, nýbrž o proplacení konkrétních dodavatelských závazků. Tyto transakce proběhly vždy korektně a nebyl zaznamenán negativní ohlas.

Karlovarský kraj,

Miroslav Čermák,

náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví

Finanční situace Karlovarské krajské nemocnice (Nemocnice Karlovy Vary, Nemocnice Cheb), ale i dalších zdravotnických zařízení v Karlovarském kraji je velmi komplikovaná, odráží se v ní především problematicky nastavená úhradová vyhláška, tedy nedostatečné platby za výkony, a zvýšení snížené sazby DPH, čili vysoké náklady na zdravotnický materiál. Ekonomické problémy s tím související má většina regionálních nemocnic na území České republiky, netýká se to jen našeho kraje. Karlovarský kraj musel přistoupit k mimořádnému opatření a suplovat roli státu v tom, že finančně Karlovarské krajské nemocnici vypomohl navýšením základního jmění – úpisem akcií ve výši 32 milionů korun, aby KKN mohla splácet své závazky a být důvěryhodným partnerem pro spolupracující dodavatele. To je ovšem jen krátkodobé řešení, výhledově budeme usilovat o to, aby management KKN ve spolupráci s vedením Karlovarského kraje připravil strategii, koncepci dalšího ekonomického vývoje v Karlovarské krajské nemocnici a nastavil taková opatření, která by zabránila výraznému propadu. Budou‑li však i v dalších letech úhradové vyhlášky nastaveny stejným způsobem jako v roce 2013, bude to pro zdravotnická zařízení velmi složitý úkol. Půjčování peněz na splácení závazků u bank zatím diskutováno nebylo. Společnost Magellan zatím vedení Karlovarského kraje se svou nabídkou neoslovila, ale mohla oslovit individuálně některé krajské zastupitele. Zmíněné téma však do této chvíle zastupitelstvo Karlovarského kraje na svém jednání neřešilo.

Jihočeský kraj,

Petr Studenovský,

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví

Letošní úhradová vyhláška přivedla naše nemocnice do obtížného postavení. Museli jsme provést řadu opatření v organizaci nemocnic i tehdy, kdy máme pocit, že už jsme na hraně únosnosti. I díky tomu je finanční situace všech jihočeských nemocnic zatím dobrá. Všechny hospodaří se ziskem, s výjimkou Nemocnice Jindřichův Hradec, která patří k těm s minimální individuální sazbou. I zde je ovšem průběžná ztráta jen minimální a do konce roku očekáváme vyrovnané hospodaření také. Jihočeské nemocnice letos přišly o 400 mil. Kč, s tímto propadem ve výnosech se vedení jednotlivých nemocnic dokázala vyrovnat. Všechny jihočeské nemocnice hradí své závazky ve splatnosti, žádná nemá v tomto směru problémy. Úvěrové financování je v tuto chvíli zapojeno v jihočeských nemocnicích jen v minimálním rozsahu a souvisí s krátkodobým překlenováním financování investic. Kraj má jednoznačně nastaveno financování nehrazených činností a podporu investic v nemocnicích a nehodlá svůj přístup měnit. Je nutné konstatovat, že další a trvalé propady ve financování nemocnic ze strany pojišťoven, růst DPH a výpadky příjmů nemůže systém vydržet. Žádná nemocnice nemá problémy s hrazením závazků, všechny hradí ve splatnosti. Reálná možnost platební neschopnosti v tuto chvíli ani nehrozí. Společnost Magellan nás oslovila hromadným mailem, na nabídku jsme nereagovali. Problém s vymáháním pohledávek nemáme u pojišťoven, ale u pohledávek z regulačních poplatků. Vymáhání těchto pohledávek je po rozhodnutí Ústavního soudu o přiměřenosti nákladů souvisejících s vymáháním velmi obtížně realizovatelné. Zároveň vymáhání komplikuje zákon o zdravotních službách, který nedovoluje poskytnout údaje o dlužnících vymahatelské společnosti.

Jihomoravský kraj,

Denisa Kapitančiková,

tisková mluvčí

Finanční situace nemocnic zřizovaných Jihomoravským krajem je kvůli podfinancování ze strany zdravotních pojišťoven, nárůstu cen komodit a navýšení DPH neutěšená. Za osm měsíců roku 2013 dosáhly ztráty nemocnic částky 60 milionů korun. S největší ztrátou se potýká Nemocnice Břeclav, příspěvková organizace, a to kvůli vysokým nákladům na energie. Situace musí být řešena na úrovni Ministerstva zdravotnictví ČR, kraje totiž na řešení této situace nemají finanční sílu vzhledem ke sníženým daňovým příjmům. Sedm krajských nemocnic má uzavřenou smlouvu o kontokorentním nebo revolvingovém úvěru na financování oběžných prostředků. Společnost Magellan zatím Jihomoravský kraj přímo neoslovila, kraj ale má k dispozici nabídku, kterou tato společnost učinila Asociaci krajských nemocnic. O spolupráci zatím neuvažujeme a ani jsme nezvažovali výhody či rizika případné spolupráce.

Ministerstvo zdravotnictví, zřizovatel fakultních nemocnic a dalších přímo řízených organizací

Ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli nebude zveřejňovat průběžné hospodářské výsledky svých přímo řízených nemocnic. Nepovažujeme takový postup za vhodný zejména s ohledem na možné poškození těch zařízení, která se momentálně ocitla v nepříznivé hospodářské situaci. Průběžná data navíc nejsou nejpřesnějším údajem, který skutečný ekonomický stav zařízení popisuje (nezohledňují například zůstatky na účtech apod.). Zveřejnění těchto údajů proto považujeme za nesystémový krok, který by navíc mohl pozice zařízení neadekvátně poškodit. Obecně je možné říci, že se finanční situace v jednotlivých zdravotnických zařízeních velmi liší. Zhruba v jedné třetině všech (nejen fakultních) nemocnic je situace skutečně obtížná, a to zejména v důsledku některých právních úprav pro tento rok. Jedná se především o změnu sazeb DPH, přeřazení části zdravotnického materiálu do vyšší sazby této daně, významný vliv má také nastavení systému veřejného zdravotního pojištění, zejména výše úhrad za státní pojištěnce a stanovení úhradových mechanismů. Rozhodnutí o případné spolupráci s firmou Magellan je plně v kompetenci jednotlivých ředitelů zdravotnických zařízení, resp. dodavatelů, kteří mají vůči těmto zařízením neuspokojené pohledávky. Co se týká odkupu pohledávek firmou Magellan, můžeme prohlásit, že MZ nemá na základě svých zjišťování informace o tom, že by přímo řízené nemocnice postupovaly své závazky této firmě a ani že by pohledávky vůči těmto nemocnicím byly dodavatelskými firmami společnosti Magellan prodávány.

Poznámka redakce: Středočeský kraj redakce neoslovovala vzhledem k tomu, že tamní nemocnice jsou akciovými společnostmi, stejně tak Olomoucký kraj, kde kromě FN jsou všechna zdravotnická zařízení provozována soukromou společností Agel. Situaci ve Zlínském kraji jsme se věnovali v předchozím čísle MT. Podrobnější informace z Plzeňského a Ústeckého kraje jsme do uzávěrky novin neobdrželi. Více čtěte na str. A4.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené