Přeskočit na obsah

Jak vypadá (ne)tradiční den dobrovolníka

Je pátek 9. září, devět hodin ráno, a na louce v chráněném krajinném území Černá strouha Vysočany se začíná pomalu scházet skupinka lidí. Ačkoli počasí vypadá na déšť, všichni přicházejí s úsměvem, v pracovním oblečení, v tričkách s oranžovo-červeným logem dobrovolnické akce Orange Day. Jde o zaměstnance společnosti GlaxoSmithKline, kteří tráví jeden den v roce netradičním způsobem – věnují se ve své pracovní době dobrovolnické činnosti. Brzy přijíždějí na místo i zástupci sdružení „Natura, quo vadis?“, které je jednou ze základních organizací Českého svazu ochránců přírody. Sdělují dobrovolníkům podrobné instrukce a rozdávají pracovní nástroje. Úkol na dnešní den je jasný: shrabat posečenou louku.

Dobrovolníci z GSK se pouští do práce a louka se začíná před očima měnit. Jedna skupinka tvoří kupy posečené trávy, jiná je přemisťuje na jedno centrální místo. Týmová práce funguje skvěle. „Na činnosti související s ochranou přírody je nás skutečně málo. Proto jsme rádi, když nám dobrovolníci přijdou pomoci s údržbou luk či sadů nebo s uklízením odpadků. Práce, kterou bychom vlastními silami dělali týden, je hotová během jediného dne,“ říká Aleš Kočvara z organizace ZO ČSOP „Natura, quo vadis?“. „Navíc dobrovolníci pomáhají opravdu s chutí a k práci přistupují zodpovědně,“ dodává.

Dobrovolnická akce Orange Day se letos uskutečnila již posedmé a zapojila se do ní téměř polovina zaměstnanců české pobočky společnosti GSK. V rámci jednodenní aktivity pomáhali dobrovolníci v neziskových organizacích různého typu s manuální prací, na kterou nezbývá během roku dostatek času nebo lidských sil. Pomáhat však bylo možné nejen fyzickou prací, ale i poskytnutím psychické podpory klientům neziskových organizací, kteří stojí často na okraji zájmu svého okolí.

Na první pohled se může zdát, že firemní dobrovolnictví má přínos hlavně pro neziskové organizace. Důležité je však i pro firmy a především jejich zaměstnance. A proč jsou každoročně ochotni vyměnit pohodlí kanceláře a práci u počítače za montérky a aktivity, při kterých se člověk někdy pořádně zapotí? „Do Orange Day se zapojuji pravidelně, protože dobrovolnictví považuji za důležité. Díky této akci mám příležitost vidět svět jinak než oknem své kanceláře a navíc u toho být užitečný lidem, kteří měli méně štěstí než my,“ říká Petr Hošek, Training& Development Manager společnosti GSK. „Samotná možnost dělat něco smysluplného a užitečného je pro mě obohacující. Zajímavé je také vidět kolegy a spolupracovníky v jiných situacích než běžně a sdílet společný zážitek,“ dodává.

Podobné zkušenosti s dobrovolnictvím má i Eleni Sarulaki, která pracuje ve společnosti GSK jako Junior Brand Manager: „Dobrovolnictví mi přináší nové zážitky, přátele, možnost seberealizace a možnost být někomu užitečný. Díky dobrovolnickým aktivitám mohu získat poznatky a znalosti z různých oblastí. Je to smysluplná činnost, která mě vždycky nadchne.“

Na nabídce dobrovolnických aktivit spolupracuje společnost GSK dlouhodobě s platformou Byznys pro společnost, která ve spolupráci s Fórem dárců provozuje portál firemního dobrovolnictví www.zapojimse. cz. Na něm si každý dobrovolník může vybrat organizaci či formu pomoci, která je mu blízká. Pomoc přitom může směřovat i do regionu, odkud dobrovolník pochází. Do projektu jsou totiž zapojeny organizace z celé země.

A kde letos dobrovolníci ze společnosti GSK nejčastěji pomáhali? V rámci Orange Day si vyzkoušeli například výrobu keramiky na vánoční trhy, jejichž výtěžek pomůže dětem s handicapem. Zájemci mohli také pomáhat seniorům s počítačovými kurzy či podílet se na rozvozu obědů pro klienty domova s pečovatelskou službou. Milovníky zvířat zase přilákala možnost zapojit se do úpravy expozice ZOO v Ostravě. Další skupina dobrovolníků se podílela na přípravě akcí pro klienty v denním stacionáři nebo se věnovala zkrášlování areálu dětského centra. Díky Orange Day letos dobrovolníci pomáhali také neziskovým organizacím, které se zúčastnily grantového řízení Nadačního fondu GSK. To se uskutečnilo letos na jaře a na úspěšné projekty zaměřené na pomoc nemocným lidem a seniorům vyčlenil fond celkem 1,5 milionu korun.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené