Přeskočit na obsah

Jak uniká M. tuberculosis destrukci ve fagosomu

Mycobacterium tuberculosis dokáže přežít uvnitř makrofágů, jež jsou za normálních okolností schopny likvidovat patogenní bakterie ve fagosomech. M. tuberculosis se sice dostane do fagosomu mikrofágů, ale dokáže zabránit jejich dozrání. V důsledku toho bakterie v organismu nadále přežívá a stává se intracelulárním parazitem.

Francouzští a jihokorejští mikrobiologové prozkoumali geny, které aktivují buňky M. tuberculosis při potlačení funkcí fagosomu makrofágů. Vytvořili sbírku 11 000 mutantů bakterií M. tuberculosis kmene Beijing, pro který je typická vysoká virulence a mnohočetná rezistence k antibiotikům. Kmen je původcem epidemií tuberkulózy v různých částech světa. Celkem se podařilo odhalit deset různých genů, z nichž jen jeden byl doposud spojován s odolností bakterie vůči rozkladným procesům fagosomu.

Detailní pohled na genom mutantů odhalil, že pro odolnost k fagosomu je klíčová produkce glykolipidů obsahujících cukr acyltrehalózu. Právě tyto specifické glykolipidy zřejmě zajišťují odolnost bakterie, a nabízejí se proto jako velmi slibný cíl pro nově vyvíjené léky.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené