Přeskočit na obsah

Jak souvisí příjem domácnosti a duševní poruchy

Čtyřčlenný tým kanadských odborníků vedených Jitenderem Sareenem (University of Manitoba, pracoviště Winnipeg, a University of Regina, Saskatchewan) se zabýval vztahem mezi příjmem domácnosti a duševními poruchami. Výsledky longitudinální studie publikoval odborný časopis Archives of General Psychiatry ve svém dubnovém čísle. V poslední době došlo ke zvýšení zájmu o vliv globální ekonomické recese na duševní zdraví. Důkazy věnující se vztahu mezi příjmem domácnosti a duševními poruchami jejích členů byly až dosud smíšené. Některé studie zjistily, že nižší příjem domácnosti je spojen s duševními chorobami, zatímco jiné studie tento vztah nenašly.

Cílem uvedené prospektivní, longitudinální, národní, reprezentativní studie široké americké populace bylo zkoumat vztah mezi příjmem rodiny (domácnosti), duševními poruchami a sebevražednými pokusy. Zúčastnilo se jí celkem 34 653 nehospitalizovaných dospělých osob (ve věku 20 let a více), s nimiž se uskutečnily pohovory dvakrát do roka po dobu tří let.

Hlavními výsledky studie byl výskyt duševních poruch a sebevražedných pokusů během života sledovaných jedinců i nárazově vzniklých duševních poruch a zachycení změny v příjmu domácnosti během tříletého sledovaného období.

Po přizpůsobení se možným zavádějícím faktorům byla přítomnost většiny duševních poruch během života spojena s nižším příjmem domácnosti. Účastníkům studie s příjmem domácnosti méně než 20 000 USD/rok hrozilo zvýšené riziko nárazových poruch nálady během tříletého sledovaného období v porovnání s těmi, jejichž příjem domácnosti byl 70 000 USD/rok nebo více. Pokles příjmu domácnosti mezi dvěma pohovory během jednoho roku byl také spojen se zvýšeným rizikem nárazové poruchy nálady, úzkosti a zneužívání návykových látek v porovnání s respondenty beze změny v příjmu domácnosti. Vstupní přítomnost duševních poruch nezvýšila riziko změny v příjmu ve sledovaném období jak pro jednotlivé osoby, tak celé domácnosti. Autoři uzavírají, že nízký příjem domácností je spojen s různými duševními poruchami a sebevražednými pokusy během života a snížení příjmu domácnosti je spojeno se zvýšeným rizikem pro další, nárazově vzniklé duševní poruchy. Autoři se domnívají, že je zapotřebí, aby politici zvážili optimální metody intervence pro duševní poruchy a sebevražedné chování mezi nízkopříjmovými jedinci.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené