Přeskočit na obsah

Jak rozvíjet eHealth v Česku?

Všichni lékaři si jistě vzpomenou na studijní léta, kdy byli cepováni v odběru anamnézy s odkazem na její padesátiprocentní podíl na stanovení správné diagnózy, jak pravil klasik Thomayer. Neoblíbené souboje s pamětí nemocných měly předem známý výsledek, který dal mentorovi prostor uplatnit svou informační převahu.

Promocí trápení neskončilo. Lékař se pracně provyšetřuje ke správné diagnóze, aby zjistil, že vyšetření, které jej přivedlo na správnou stopu, už bylo v minulosti provedeno. Jen si jeho výsledek někdo špatně interpretoval nebo se mu nedostal do rukou. Došlý výsledek se založil do pacientovy dokumentace, kde čekal na jeho další návštěvu. Pokud k ní nedošlo, výsledek zůstal utajený.

eHealth přináší lékařům šanci dobrat se rychle, cíleně a strukturovaně nezkreslených informací o pacientově zdravotní historii a výsledků nově vyžádaných vyšetření. Zájem pacientů a rozvoje medicíny hlasuje pro eHealth, proti hovoří zase zkušenosti z jeho zavádění, neznalost a strach ze změn.

Obavy lékařů, že elektronizace zdevalvuje cenu jejich kartoték, vycházejí z chybného hodnocení ceny vlastní praxe. Tu nastavují spokojení pacienti zvyklí ji navštěvovat, nikoli šanony se záznamy. Jejich digitalizací se vztah pacienta k lékaři nezmění, a pokud ano, tak spíše k lepšímu. Svobodně projevená důvěra je lepší než vynucené vazalství.

Odpor některých zdravotníků proti eHealth sice svádí k analogii s bojem přadláků proti tkalcovským stavům, ale na rozdíl od tkalců lékařům nahrazení počítači nehrozí. Daleko více munice k odstřelování eHealth nabízí jeho realizace. Obtížná uchopitelnost informačních technologií, virtuálnost jejich světa a elasticita ceny duševní práce dělá z eHealth ideálního kandidáta na maskování penězovodů. Možná proto se nákladová efektivita některých projektů tak obtížně vysvětluje.

Druhou a stejně zásadní překážkou rozvoje eHealth je obchodní strategie zainteresovaných firem, která rozhodně necílí na otevřenost prostředí a vzájemnou kompatibilitu nabízených produktů. Co teď s tím? Je celkem zřejmé, že na nějaký ambiciózní národní eHealth projekt můžeme zapomenout. Nejsou peníze, a i kdyby byly, tak by nás asi do cíle nedovezly.

Perspektivnější je jít cestou distribuovaných systémů sdílejících jednotný standard komunikace a struktury dat a nechat trh pracovat. Pokud se nám podaří napřít síly tímto směrem a shodnout se na základních pravidlech a na časování jednotlivých kroků, dáme eHealth férovou příležitost. Při pohledu na vítězné tažení informačních a komunikačních technologií nestojí otázka zda, ale kdy, jak a za kolik.

-------

MUDr. Pavel Vepřek

Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené