Přeskočit na obsah

Jak při nedostatku nitrofurantoinu

Doporučený postup pro antibiotickou léčbu komunitních infekcí ledvin a močových cest v primární péči1 uvádí nitrofurantoin jako lék volby pro akutní nekomplikovanou a komplikovanou cystitidu, asymptomatickou bakteriurii u těhotných a jiných rizikových osob a pro dlouhodobou profylaxi močových infekcí u chronických případů. Tento přípravek má v dutém prostoru močových cest vysoce spolehlivý účinek na nejčastější původce těchto infekcí, zejména na kmeny Escherichia coli, Enterococcus faecalis a Staphylococcus saprophyticus, které navíc k tomuto přípravku nevyvíjejí rezistenci.

V důsledku ukončení registrace přípravku Furantoin Zentiva, který obsahoval nitrofurantoin, lze v období před registrací tohoto generika od zahraničního výrobce předpokládat dočasný nedostatek nitrofurantoinu, který je nezbytné nahradit jiným vyhovujícím přípravkem. Doporučený postup1 uvádí jako alternativu nitrofurantoinu několik antibiotik. Ve srovnání s nitrofurantoinem, který má trvalou účinnost na zhruba 96 % kmenů E. coli a na všechny kmeny grampozitivních koků uplatňujících se jako původci infekcí močových cest, je rezistence těchto bakterií k alternativním antibiotikům mnohonásobně vyšší (cca 15% až 30%).

Pro získání jistoty účinku lze proto naléhavě doporučit, aby vždy současně s předepsáním těchto přípravků byl proveden odběr moči pacienta na bakteriologické vyšetření. Za dodržení této podmínky je vhodnou alternativou nitrofurantoinu samotný trimethoprim nebo trimethoprim v kombinaci se sulfonamidem (cotrimoxazol), případně i další antibiotika, která uvádí Doporučený postup1. Skupina chinolonů však může být použita pouze jako krajní alternativa, kdy není k dispozici jiné účinné antibiotikum, a to vždy na základě spolehlivě ověřené citlivosti původce. Důvodem je extrémně rychlý vzestup rezistence k této lékové skupině, který vede ke ztrátě jejich účinnosti.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 12/2007, strana A7

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené