Přeskočit na obsah

Jak policie šetří korupční kauzy ve zdravotnictví

O vyjádření k vyšetřování korupce ve zdravotnictví požádala redakce také mluvčího Útvaru pro odhalování korupce Policie ČR Romana Skřepka. "Z minulosti si vybavuji zájezdy lékařů na ,kongresy' do Afriky, tyto případy byly odloženy, v loňském roce byla obviněna a následně odsouzena lékařka kožního oddělení FN v Brně za přijímání úplatků. Věc ještě není pravomocně u soudu skončena. Tento měsíc jsme zjistili pokus uplatit nákup zdravotnických potřeb v Domažlicích,"odpovídá mluvčí na dotaz MT, které případy šetřila Policie ČR v minulosti. "Co se týče současného vyšetřování, zabýváme se například nákupy přístrojů pro Krajskou zdravotní v Ústí nad Labem, rovněž stíháme vrcholného manažera olomoucké nemocnice," dodal Skřepek.

Redakce MT požádala mluvčího o komentář k jednotlivým šetřeným kauzám korupce ve zdravotnictví. Ke všem níže zmíněným kauzám Skřepek poznamenal, že není nikdo stíhán nebo bylo stíhání pro nedostatek důkazů pozastaveno.



* Podezřelé nákupy ve FN Olomouc, stíhaný ředitel

Protikorupční policie stíhá ředitele FN v Olomouci Radomíra Maráčka. Je podezřelý, že uzavíral pro nemocnici nevýhodné smlouvy a porušoval i postup při vypisování veřejných zakázek. Podle policie tak mohl způsobit mnohamilionovou škodu. Zřizovatel nemocnice, Ministerstvo zdravotnictví ČR, zatím o jeho odvolání neuvažuje.

Ředitel se měl v letech 2007 až 2009 dopustit uzavírání nevýhodných smluv o pronájmech luxusních aut i nákupů přístrojů a obcházení výběrových řízení. Firmu, od které si nemocnice auta pronajímala, ředitel podle policie neoprávněně zvýhodnil. Měl způsobit škodu za více než 3 miliony korun. O dalších 6 milionů měla přijít nemocnice podle policie kvůli nevýhodně uzavřeným smlouvám o interních auditech nebo personálním poradenství.

Ředitel se měl "postarat" i o to, aby se zakázky na nákup moderních přístrojů tvářily jako oprava těch stávajících. Policie však zjistila, že se jednalo o nákupy nové techniky v částkách desítek milionů korun. Policie Maráčka stíhá na svobodě. Pokud by mu soud skutečně vinu prokázal, hrozí mu 2 až 8 let vězení.



* Janovského bývalá firma kvůli IKEM šetřena policií

Kamil Janovský získal zakázku od IKEM za 20 milionů korun den poté, co ho jeho strana nominovala na post ministra pro místní rozvoj. Zakázka neproběhla standardní cestou, ale formou tzv. zúženého výběrového řízení, ve kterém se vybírá pouze z pěti předem oslovených firem. V té době držel ve firmě většinu akcií a zároveň působil jako předseda představenstva, o několik dní později pak vedení společnosti předal synovi. Ta hned získala zakázku za 8 milionů na stavební úpravy ve FN Královské Vinohrady.



* Předražené zakázky v nemocnicích na Karlovarsku

Protikorupční policie se letos v únoru začala zabývat spornými zakázkami pro nemocnice v Karlovarském kraji. Kriminalisté prošetřují především soutěž o půlmiliardovou zakázku na stavbu pavilonu akutní medicíny v karlovarské nemocnici. Koncem listopadu 2009 ji získalo konsorcium, které spolu se stavebním gigantem Metrostav tvořily tři místní firmy: Bau-Stav, Tima a Prefabeton. Sdružení dostalo přednost, i když konkurenční nabídka brněnské společnosti Unistav byla o 30 milionů levnější. Navíc firma tvrdila, že stavbu dokončí o sedm měsíců dříve. *

Předražené právní služby ve FN Bulovka a FN Královské Vinohrady Advokátní kancelář Šachta&Partners byla v obou nemocnicích vybrána bez výběrového řízení, na hodinu si za právní služby leckdy počítá i 3 500 korun, ačkoli ve smlouvě měla firma původní hodinovou sazbu 2 900 Kč plus DPH. Za rok si v obou zařízeních prý právníci kanceláře přišli na minimálně 19 milionů korun. Za právní služby si kancelář během roku jen na Bulovce vyfakturovala více než 9 milionů korun. Podobné je to i v Nemocnici Na Homolce. Tady prý za tři čtvrtiny minulého roku kanceláři Šachta&Partners bylo zaplaceno více než 10 milionů korun. Okolnostmi právních zakázek se loni začala zaobírat policie i ministerstvo zdravotnictví.



* Nákupy přístrojů v Ústecké zdravotní

Do Ústecké zdravotní poslal policii ministr financí Kalousek. Předražené zakázky v nemocnicích potvrdil audit společnosti Delloite and Touche.



* Vyvedení majetku z brandýské nemocnice, poté, co ji Středočeský kraj prodal firmě PP

Středočeský kraj brandýskou nemocnici prodal v roce 2007 za 7,8 milionu korun firmě PP Hospitals. Součástí transakce byla nejen samotná nemocnice s vybavením, ale i další majetek. Než šla nemocnice v Brandýse nad Labem do soukromých rukou, měla pětatřicetimilionový dluh, ale šlo o vcelku fungující zdravotnické zázemí s pozemky za 38 milionů korun, poliklinikou a dvěma lukrativními domy. Tři roky poté, co Středočeský kraj prodal nemocnici firmě PP Hospitals, je výčet majetku o dost stručnější. Domy i pozemky jsou pryč, dluh se zvýšil na 75 milionů korun.



* Úplatky v Jihomoravském kraji

Protikorupční policie začala loni v listopadu prověřovat podezření, že zdravotnické zakázky Jihomoravského kraje v minulosti provázely úplatky. Vyšetřování vyvolala nahrávka, která se objevila těsně před říjnovými komunálními volbami.

ivb

Zdroj: Medical tribune

Sdílejte článek

Doporučené