Přeskočit na obsah

Jak pátrat po „rizikových nohách“ u hospitalizovaných diabetiků

Všichni diabetologové, podiatři, edukační sestry, nutriční terapeutky i protetici vědí, jak zásadní význam hraje v našem oboru smysluplná edukace – jak v celé šíři diabetologie, tak v jejích jednotlivých podoborech. Dveře podiatrických ambulancí leckdy praskají ve švech pod náporem nových pacientů s méně či více závažnými příznaky syndromu diabetické nohy (SDN). Jistě není třeba vést diskusi o tom, že efektivní prevence má potenciál ochránit kromě nohou spolupracujícího diabetika i celkový rozpočet. Jednou z praktických ukázek preventivních aktivit může být např. screening hospitalizovaných diabetiků.

 

Stalo se již tradicí, že zdravotníci věnující se podiatrii se setkávají každoročně poslední listopadový pátek v Praze na mezioborovém sympoziu s mezinárodní účastí Syndrom diabetické nohy. Novinkou letošního roku bylo rozšíření sympozia do dvou dní. V rámci čtvrtečního workshopu pro zástupce podiatrických ambulancí byla zařazena přednáška „Strukturovaný celonemocniční screening syndromu diabetické nohy“ od diabetologicko‑podiatrického týmu ÚVN.

 

Screening syndromu diabetické nohy v ÚVN

V naší nemocnici byl již před několika lety standardně u všech hospitalizovaných pacientů zaveden screeningový systém, cílený na vyhledání diabetiků jak s přítomnými defekty na nohou, tak zejména pacientů pro SDN rizikových. Při příjmu pacienta na každé lůžkové oddělení vyplňuje všeobecná sestra elektronicky komplexní vstupní příjmový formulář, jehož součástí je i blok hodnotící riziko SDN. Otázky jsou směřovány na změny kožního krytu i nehtů, příjmová sestra posuzuje otlaky, deformity, stavy po amputaci. U přítomných ulcerací pořizuje fotodokumentaci, kterou lze sdílet celonemocničně. V neposlední řadě se dotazuje i na typ obuvi pacienta. Na zadané otázky odpovídá ano/ne a v případě alespoň jedné pozitivní odpovědi informuje ošetřujícího lékaře. S jeho souhlasem zároveň elektronickou žádankou kontaktuje podiatrickou sestru s žádostí o edukaci pacienta. Naším cílem pak je, aby edukace o rizicích SDN proběhla optimálně ještě v průběhu téže hospitalizace.

 

Podiatrický tým v ÚVN

Naše podiatrie má jednu „kmenovou“ sestru, která denně ošetřuje ambulantní diabetiky s přítomnými defekty. Součástí podiatrického týmu ÚVN jsou další tři sestry z různých oddělení (v současné době z interní a chirurgické kliniky), které absolvovaly certifikovaný kurs pro sestry v podiatrii. Každá z nich má přidělenou konkrétní část nemocničních lůžek, kde podle svých časových možností edukuje právě tyto rizikové pacienty, zachycené vstupním screeningem.

Sestry jsou vybaveny pomůckami k základnímu vyšetření nohou diabetika, včetně vyšetření neuropatie. Do budoucna, s ohledem na finanční možnosti, je naší snahou přenosné vybavení rozšířit tak, aby každá z těchto specializovaných sester byla schopna bazálně vyšetřit i příznaky ischémie pomocí „tužkového Dopplera“. Kromě toho sestry seznamují pacienty s existencí samotného oboru podiatrie a předávají jim informaci o síti podiatrických ambulancí v ČR. Edukují diabetiky o komplexní problematice SDN, o samostatné péči o nohy, o vhodné obuvi i o významu celkově dobré kompenzace diabetu.

Na pravidelných setkáních multidisciplinárního podiatrického týmu ÚVN se vždy diskutuje i zpětná vazba zavedeného systému tak, abychom jej byli schopni dynamicky rozvíjet a přizpůsobovat reálné situaci.

Předpokládáme, že screeningem včas zachycený a následně edukovaný rizikový diabetik bude lépe motivován k efektivnímu zvládnutí preventivní péče o vlastní nohy. Radost nám pak udělá každý podiatrický pacient, který dorazí na kontrolu po proběhlé edukaci s nohama bez otlaků, v neškrtících ponožkách a ve správné obuvi.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené