Jak funguje metformin
Přední vědecký časopis Cell Metabolism přinesl překvapivé výsledky studie týmu vedeného Georgem Thomasem z Metabolic Disease Institute v americkém Cincinnati o mechanismech účinku metforminu, který se hojně používá při léčbě diabetu 2. typu. Metformin byl poprvé uveden na trh farmaceutickou firmou Bristol-Myers Squibb pod komerčním názvem Glucophage. Dnes je dostupný i v generické formě a v řadě modifikací. Metformin snižuje produkci glukózy v organismu a zvyšuje citlivost k inzulinu.
Předpokládalo se, že metformin aktivuje AMP-aktivovanou proteinkinázu (AMPK). Tento jaterní enzym hraje významnou roli v regulaci výsledného efektu inzulinu, podílí se na metabolismu cukrů, tuků a celkovém řízení metabolismu. AMPK měl aktivovat proteiny TSC (tuberous sclerosis complex). V důsledku aktivace proteinů TSC mělo dojít k inhibici komplexu mTOR (mammalian target of rapamycin).
Thomasův tým prokázal, že mTOR je metforminem inaktivován bez účasti AMPK, a dokonce i bez účasti proteinů TSC. Účinek metforminu je ve skutečnosti zprostředkován tak, že inhibuje mTOR prostřednictvím enzymu RAG GTPázy. „V základním dogmatu jsme udělali díru,“ komentuje objev Thomas. „My vědci se teď musíme vrátit k řešení otázek, které jsme si už odškrtli jako vyřešené.“
Objev není zajímavý jen po teoretické stránce. Nabízí řadu praktických aplikací. Metformin dnes užívá na celém světě asi 100 milionů lidí. Většina z nich se léčí z diabetu 2. typu. Objev nového mechanismu jeho účinku však otevírá možnost využití metforminu k léčbě dalších onemocnění, na jejichž vzniku se podílí nadměrná aktivita komplexu mTOR. Do úvahy připadají například choroby, jejichž nástup je obvyklý v pokročilém věku.
Zdroj: Medical Tribune