Jak dopadlo přehodnocení přínosů a rizik přípravků Protelos a Osseor
Státní ústav pro kontrolu léčiv (dále SÚKL) na svých webových stránkách uveřejnil aktuální informace týkající se poměru přínosů a rizik léků Protelos a Osseor. Ty obsahují účinnou látku stroncium ranelát, jsou určeny k léčbě osteoporózy u žen po menopauze ke snížení rizika zlomenin kyčlí a páteře a byly registrovány centralizovanou procedurou dne 21. 9. 2004. Evropská léková agentura (EMA), od níž SÚKL informaci převzal, zahájila na žádost Evropské komise přehodnocení jejich bezpečnostního profilu již v říjnu 2011, a to v souvislosti se zveřejněním výsledků francouzské studie hodnotící spontánně hlášené nežádoucí účinky ve Francii od ledna 2006 do března 2009.
Ve zmíněné studii bylo hlášeno 199 nežádoucích účinků těchto přípravků, z nichž 52 % bylo kardiovaskulárních (nejčastěji žilní tromboembolie) a 26 % kožních. Riziko žilní tromboembolie bylo zjištěno již v průběhu předcházejících klinických hodnocení a kožní nežádoucí účinky, jako je DRESS (léková vyrážka s eosinofilií a systémovými příznaky), SJS (Steven‑Johnsonův syndrom) a TEN (toxická epidermální nekrolýza), byly hlášeny brzy po jejich uvedení na trh. Upozornění na riziko DRESS bylo proto doplněno do informací doprovázejících přípravky a zmíněná rizika byla zahrnuta v plánu řízení rizik a dlouhodobě sledována Výborem pro humánní léčivé přípravky EMA (CHMP). CHMP zahájil v návaznosti na francouzskou studii přehodnocování všech dostupných údajů týkajících se kardiovaskulární a kožní bezpečnosti a navržených opatření k minimalizaci rizik. V těchto dnech byla analýza ukončena a EMA v tiskové zprávě potvrdila, že poměr přínosů a rizik přípravků Protelos a Osseor zůstává pozitivní. Tato léčiva tedy zůstávají i nadále významnou volbou pro léčbu osteoporózy u žen, avšak pro lepší zvládání rizik spojených s užíváním přípravků je třeba změnit preskripční doporučení.
Výbor CHMP došel k závěrům, že výskyt žilní tromboembolie je vyšší u pacientů, kteří již žilní tromboembolii měli, či u pacientů, kteří jsou dočasně nebo trvale imobilizováni. Vyšší výskyt žilní tromboembolie byl rovněž popsán u starších pacientů. Frekvence výskytu závažných kožních reakcí (DRESS, SJS a TEN) je nízká a doposud není zjištěn možný mechanismus vzniku. Jejich včasná diagnóza a následné okamžité přerušení užívání přípravku se jeví jako nejlepší opatření k jejich zvládnutí. Je proto důležité, aby lékaři a pacienti byli informováni o jejich příznacích a době možného nástupu. EMA doporučila přidat do oficiálních textů o přípravcích nové kontraindikace a provést revizi bezpečnostních upozornění. Léčivé přípravky Protelos a Osseor se nově nesmějí používat u imobilizovaných pacientů nebo u pacientů s žilní tromboembolií. Text Souhrnu údajů o přípravku (SPC) bude dále doplněn o bezpečnostní upozornění týkající se závažných kožních reakcí.
Aktualizovaná doporučení pro lékaře zahrnují následující opatření. Lékaři nesmějí předepisovat léčivé přípravky Protelos a Osseor pacientům, kteří mají v současnosti nebo v anamnéze žilní tromboembolii, a pacientům dočasně nebo trvale imobilizovaným. Lékaři by měli informovat pacienty o pravděpodobných příznacích závažných kožních reakcí (DRESS, SJS, TEN). Příznaky SJS nebo TEN zahrnují progresivní kožní vyrážku, často s puchýři nebo slizničními lézemi. K symptomům DRESS patří vyrážka, horečka, eosinofilie a systémové příznaky (jako jsou adenopatie, hepatitida, intersticiální nefropatie, intersticiální plicní onemocnění). Dále by měli lékaři informovat pacienty o možné době nástupu nežádoucí kožní reakce, přičemž nejvyšší riziko výskytu SJS a TEN je v prvním týdnu léčby a výskytu DRESS v průběhu tří až šesti týdnů. V případě výskytu příznaků DRESS, TEN nebo SJS musí lékař okamžitě léčbu přípravky Protelos a Osseor ukončit a u pacienta již nikdy nesmí být tato léčba opakována. Lékaři musejí přehodnotit pokračování v léčbě přípravky Protelos a Osseor u pacientů starších 80 let a s rizikem žilní tromboembolie.
Obdobně byla aktualizována doporučení pro pacienty. Pacienti, kteří mají žilní tromboembolii v současnosti nebo v anamnéze a pacienti dočasně nebo trvale imobilizovaní by měli svou léčbu konzultovat s lékařem při nejbližší návštěvě. Pacienti musejí okamžitě ukončit léčbu a přípravek již nikdy nepoužívat v případě výskytu závažných reakcí (jako je rozsáhlá vyrážka, puchýře, bolestivá vyrážka či chřipkovité projevy). Pacienti se mají s jakýmikoli dalšími dotazy týkajícími se léčby obrátit na svého lékaře.
Závěry EMA, zveřejněné v tiskové zprávě ze dne 16. 3. 2012, byly předány ke schválení Evropské komisi. Další informace o přípravcích Protelos a Osseor jsou dostupné na webových stránkách EMA v Evropské veřejné zprávě o hodnocení (EPAR – European public assessment report).
Zdroj: Medical Tribune