Přeskočit na obsah

Jak dál s restrukturalizací lůžek

Při restrukturalizaci lůžkového fondu nemocnic bude preferována cesta, kdy se nebudou rušit jednotlivá lůžka, ale spíše celá oddělení a nemocnice. Vyplývá to z memoranda, které minulý týden podepsalo ministerstvo zdravotnictví se všemi zdravotními pojišťovnami. Do 30. června zveřejní pojišťovny seznam nemocnic, s nimiž se už na nové smlouvě dohodly – prý by to měla být většina. S ostatními budou jednání během léta a podzimu pokračovat. Cílem není pouhé matematické snížení počtu lůžek, ale stanic, oddělení i celých nemocnic,“ doplnil první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek. Výsledkem restrukturalizace má podle něj být koncentrace péče, zkvalitnění služeb a zlepšení bezpečnosti pro pacienty.

„Shodli jsme se na kritériích i konkrétních opatřeních pro jednotlivé regiony se zohledněním místních podmínek a dostupnosti,“ potvrdil prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Konkrétní číslo počtu lůžek ke zrušení nechtěli zástupci ministerstva ani pojišťoven zveřejnit. Rámcově se podle nich počítá s poklesem počtu akutních lůžek zhruba o deset procent. Nosek připomněl dřívější vyhlášení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), že zrušeno by mělo být 10 000 lůžek, z nich 3 000 už je uzavřeno. Podle memoranda podpoří ministerstvo změny v nemocniční síti v připravovaných legislativních normách, které upraví oblast smluv a úhrad za zdravotní služby, včetně parametrů dostupnosti těchto služeb.

Pojišťovny loni všem nemocnicím vypověděly smlouvy, výpovědi vyprší na konci letošního roku. Nové smlouvy mají být platné od ledna 2013. U problematických zařízení by se vyjednávání mohlo protáhnout o šest měsíců, aby byl čas na dosažení dohody a zajištění péče v okolních nemocnicích.

Podle memoranda mají pojišťovny posuzovat data o migraci pacientů za péčí, plnění věcného, technického vybavení a personálního zabezpečení, souběh úvazků lékařů (maximálně 1,2), využití lůžkového fondu (minimálně 75 %), geografickou dostupnost péče, produkci ve vybraných oborech, minimální počet klíčových výkonů či průměrnou délku hospitalizace.

Kritéria restrukturalizace se odvolávají na vyhlášku č. 92/2012, pokud jde o technické vybavení, a na vyhlášku č. 99/2012, pokud se jedná o personální zajištění péče. U některých oborů se objevují specifické požadavky. U porodnic zdravotní pojištovny uvádějí limit 500 porodů na rok a nutnost jejich současného provozování s pediatrií a neonatologií. Hovoří se také o limitu porodů 800 za rok, daném odbornou společností. V ortopedii se uvádí limit pro totální endoprotézy kyčle 100 za rok, kolena 60 za rok a revizních operací 20 za rok. Nejpodrobněji jsou kritéria zpracována u chirurgie, kde odborná společnost vypracovala tabulku klíčových výkonů a jejich minimální počet – například 10 u rekonstrukčních výkonů na žlučových cestách.

Jedním z kontroverzních bodů je další směřování specializovaných ústavů, především Ústavu hematologie a krevní transfuze. „V současné době máme k dispozici návrhy pojišťoven. Je pravda, že jeden z návrhu je začlenění ústavu do VFN. Jako zřizovatel teď zkoumame efektivitu tohoto kroku ze všech možných úhlů pohledu. V případě hematologickeho ústavu se zatím jeví jako klíčový soubor akreditaci, které nejsou přenosné. To vidím jako jeden z možných problémů. Pak bychom byli proti tomuto návrhu,“ říká Marek Ženíšek.

 

Medical Tribune     red

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené