Přeskočit na obsah

IVF – požehnání, nebo Pandořina skříňka?

Mimotělní oplození (IVF), které se díky letošnímu nositeli Nobelovy ceny za medicínu stalo všeobecně tolerovanou (a na mnoha místech i vítanou) součástí medicínské praxe, přineslo nejen naději neplodným párům, ale také mnoho neočekávaných a mnohdy i úmyslně bagatelizovaných problémů.

O kladech bylo řečeno mnoho - audietur et altera pars.

Kromě námitek ze strany některých církví, jež považují převzetí odpovědnosti za vznik nového jedince za zásah do vyšších pravomocí, kam člověk dosahovat nemá, nelze pominout ani další sporné otázky, které se objevily v souvislosti s postupným rozšiřováním jak technických možností, kdy původní metoda GIFT přerostla až do stadia ICSI, tak s hlubším poznáváním negativního vlivu hormonální stimulace provokující vaječníky k nadprodukci vajíček, tak se skokovým nárůstem mnohočetných těhotenství a porodů až extrémně nezralých plodů se všemi souvisejícími komplikacemi (z toho nedostatek inkubátorů považuji za téměř zanedbatelný), ale i s obrovskou morální a etickou odpovědností těch, kdo uskutečňují kvalitativní kontrolu vyrobených embryí a rozhodují, které dostane šanci se vyvinout a které skončí jako pokusný objekt nebo biologický odpad.

K tomu je třeba přičíst i problémy spojené s "darováním" gamet, popřením práva na znalost pravých rodičů, ale i tendence přiznávat šanci na rodičovství i tam, kde by biologicky bylo nemožné. Projevují se eugenické tendence (volba pohlaví - dosud jen v případě možnosti přenosu malformací geneticky vázaných na pohlavní chromosomy, genetická kontrola kvality embryí je kritériem pro šanci na přežití), ale mění se i základní pohled na rodinu jako základní článek společnosti a na interpersonální vztahy, nemluvě o oddělení sexuálního aktu od vlastního plození.

Je třeba konečně uvažovat i o tom, do jaké míry se mohou cítit více diskriminováni ti, jimž IVF pomoci nemůže. Nejsem si proto jist, zda rozhodnutí příslušné komise (nikoli poprvé v historii Nobelových cen) volilo skutečný a nezpochybnitelný přínos lidstvu. Spíše se mi zdá, že ocenilo otevření další Pandořiny skřínky.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené