Přeskočit na obsah

Ivan David sní o soutěži politických stran

Podle slov MUDr. Davida existuje pro uvedenou „vysněnou“ soutěž dostatečný prostor – zatímco evropský průměr výdajů na psychiatrii činí osm procent z celkových výdajů na zdravotnictví, u nás je to 3,8 procenta. K tomu je třeba navíc nutno přičíst fakt, že značná část pacientů léčeben – v Bohnicích v současnosti asi čtvrtina – by za normálních okolností spadala do resortu sociální péče.

„Někteří lidé, zejména ti, kteří přišli o snadný příjem v bývalém Centru krizové intervence, šíří nepravdy o ekonomické situaci PLB. Zdůrazňuji, že léčebna hospodaří dlouhodobě vyrovnaně. Protikladem ale je skutečnost, že příjmy od pojišťoven a relativně minimální příspěvky od zřizovatele nám neumožňují zvýšit ubytovací standard pacientů nebo řešit stav, kdy na počet pacientů máme asi polovinu personálu, než je v Evropě obvyklé. Vzhledem k tomu, že PLB se nachází v hlavním městě Praze – tedy v bohatém regionu –, nemáme ani šanci dosáhnout na dotace z fondů EU,“ konstatuje Ivan David k hospodaření PLB.

Město Praha podle jeho slov na zdravotní služby léčebně nepřispívá a ta to ani nepožaduje. Chce ale podporu ve službách sociálních. Praha nyní disponuje 499 lůžky ve speciálních ústavech sociální péče, určenými pro bývalé psychiatrické pacienty (pozn. red.: ve Svojšicích, Krásné Lípě a Terezíně), to ale naprosto nestačí. Navíc v důsledku zákona 108/2006 Sb., o sociálních službách, nastala situace, kdy ztratily platnost umisťovací pořadníky a ředitelé příslušných ústavů si v léčebnách vybírají co „nejlukrativnější“ kandidáty na umístění. „Takže například žádný z našich 32 současných pacientů, kteří by mohli do sociálních ústavů přejít, ale nepobírají žádný důchod, nemá sebemenší šanci,“ konstatuje I. David. „Tím nechci ředitele sociálních ústavů kritizovat, jsou k této praxi de facto donuceni současným způsobem pokrývání nákladů pobytu klienta. Obecně platí, že sociální péče o duševně nemocné je u nás podhodnocena, a navíc zákon vlastně nikomu neukládá povinnost o tyto lidi se postarat. Stávající legislativní úpravu je nutno v této její části změnit,“ dodal.

Poslance pavilony nezajímají

Podle ředitele PLB město Praha bohnickou léčebnu dlouhodobě ignoruje. Přestože zajišťuje tři čtvrtiny lůžkové psychiatrické péče ve městě, např. v Koncepci psychiatrické péče v Praze zformulované před několika lety o ní není na třiceti tiskových stranách ani zmínka, s výjimkou konstatování, že je sídlem Centra krizové intervence.

„Osobně to nechápu, zvláště když předsedou zdravotního výboru pražského zastupitelstva je bývalý bohnický ředitel MUDr. Zdeněk Bašný,“ uvažuje Ivan David. „V dubnu jsme v naší léčebně zorganizovali výjezdní zasedání tohoto výboru, na kterém jsme se snažili zastupitelům vysvětlit naše provozní i ekonomické podmínky. Nevím, zda se to podařilo, žádný oficiální závěr z jednání nevyplynul, protože výbor nebyl v usnášeníschopné sestavě. Nakonec se ale dva zastupitelé šli alespoň podívat na naše extrémy – zmodernizovaný pavilon č. 10 a naprosto nevyhovující pavilon č. 14, který ale bohužel ‚reprezentuje‘ většinu našich objektů. Přitom nás nikdo nemůže obvinit z toho, že jen natahujeme ruku pro peníze. Nabídli jsme například magistrátu školení a stáže pro zaměstnance. Seznámit se s problematikou duševních poruch je pro ně důležité, vždyť třeba dvacet až třicet procent bezdomovců trpí těžkou duševní chorobou – např. schizofrenií, bipolárními afektivními poruchami a podobně,“ informuje MUDr. David.

Podstatnou letošní změnou v PLB bude vybudování vlastního pracoviště computerové tomografie (CT), na něž má léčebna v rozpočtu vyčleněny a schváleny investiční prostředky. Podle I. Davida je toto zařízení v Evropě již běžnou součástí psychiatrických léčeben, Bohnice budou v ČR první. „Akutně CT potřebujeme, protože kvůli kapacitnímu přetížení tomografie ve Fakultní nemocnici Na Bulovce, která je pro nás nejdostupnější, musíme komplikovaně vozit pacienty napříč Prahou. Mnohdy to vzhledem k jejich zdravotnímu stavu ani není možné. Dosud provádíme asi tisíc scanů ročně, ale naše skutečná potřeba je vyšší,“ konstatuje MUDr. Ivan David.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 12/2008, strana B3

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené