ISCARE má Centrum excellence
Jedním z velmi účinných postupů léčby u pacientů trpících těžkou obezitou je provedení tzv. švédské adjustabilní bandáže žaludku. Každoročně se těchto zákroků v ČR provede cca 800, přičemž přibližně tři čtvrtiny z nich připadají na lékaře Klinického centra ISCARE. Výjimečné postavení tohoto pracoviště dokládá i skutečnost, že se řadí mezi tři největší centra pro chirurgickou léčbu obezity metodou švédské adjustabilní bandáže žaludku na světě.
Mezinárodní ocenění
O vysoké kvalitě komplexní péče o obézní svědčí i statut European Center of Excellence, který ISCARE získal v březnu letošního roku. Podmínkou jeho udělení je například dlouhodobé dosahování léčebných výsledků srovnatelných se špičkovými evropskými pracovišti podle publikovaných výsledků úspěšnosti, komplikací apod., dále dlouhodobé splnění limitů počtu výkonů (např. v Evropě je to minimálně 50 bariatrických výkonů na jednoho chirurga za rok a k tomu ještě minimálně 100 výkonů na pracoviště za rok) a specializované technické vybavení k provádění příslušných operací i k pooperační péči. Ve zdravotnickém zařízení musejí být dostupné i specializované multidisciplinární týmy (např. s internisty-obezitology, gastroenterology, dietology, psychology, bariatrickými chirurgy a dalšími). „Díky tomu provádíme školení lékařů i celých zdravotnických týmů v oblasti bariatrické chirurgie a komplexní multidisciplinární péče o obézní nemocné. Jen za poslední rok jsme například školili lékaře a týmy jak z ČR, tak i např. z Velké Británie, Španělska, Portugalska, Nizozemska, Slovenska, USA, Indie či Singapuru. Na pracovní návštěvě u nás dále byli lékaři z Itálie a Austrálie,“ říká prof. Fried.
Statut European Center of Excellence není udělen na neomezenou dobu, ale každé dva až tři roky probíhá reevaluace, tj. pracoviště statut European Center of Excellence musí obhájit. „A evropská konkurence je značná. Proto se snažíme nastavenou úroveň kvality poskytovaných služeb udržet a neustále ji zvyšovat,“ dodává prof. Fried.
Prvenství v rámci ČR
V letošním roce provedli lékaři v ISCARE – podle dostupných informací jako první v ČR – další z velmi účinných operačních zákroků pro chirurgickou léčbu obezity, takzvanou biliopankreatickou diverzi, neboli Scopinarovu operaci, pojmenovanou podle svého průkopníka, prof. Nicoly Scopinara z univerzitní kliniky v Janově v Itálii. Podstata této operace spočívá ve dvoutřetinové resekci žaludku a ve vyřazení (obejitím) více než 70 % délky tenkého střeva z procesu trávení. Tyto zákroky jsou sice velmi účinné z pohledu váhové redukce, ale na druhé straně jsou spojeny s relativně vysokým rizikem vzniku závažných chirurgických i metabolických komplikací, a proto je potřeba erudovaný a zkušený chirurgický tým a další zázemí. V Klinickém centru ISCARE takto zatím ošetřili čtyři pacienty. K dalším podrobnostem týkajícím se této operace se vrátíme v některém z dalších čísel MT.
Zdroj: