Přeskočit na obsah

Investice do sportování má vysokou návratnost

Konferenci České společnosti tělovýchovného lékařství v Třešti navštívil předseda Českého olympijského výboru Ing. Jiří Kejval. Ve svém vystoupení seznámil publikum s cíli ČOV, především rozšiřováním popularity aktivního sportování a zdravého životního stylu mezi celou veřejností.

„Pouze 3 % populace mohou uvažovat o tom, že ve sportu vyniknou na profesionální a mezinárodní úrovni. Nás však zajímá těch zbylých 97 procent,“ řekl Ing. Kejval v úvodu svého vystoupení. Čím více lidí sportuje a tvoří širokou základnu sportujících, tím vyšší může být olympijská špice.

Nejvyšší hodnotou je jistě život ve zdraví. K zdravému životnímu stylu patří pohyb – a nemusí jít o vrcholový výkon, ale i o obyčejnou chůzi. Za posledních 15 let se dramaticky změnil životní styl, což je patrné zejména u nejmladší generace. V roce 1995 byly v denním režimu dítěte 3 hodiny pohybových aktivit, včetně pěší cesty do školy. V roce 2010 to činilo již jen 45 minut – při použití stejné metodiky hodnocení. Podle doporučení WHO je v dětství nutná alespoň jedna hodina pohybu, aby nedocházelo k poruše vývoje dětského organismu. EU vydala statistiku, podle níž v ČR sportuje pravidelně alespoň jednu hodinu týdně 29 % obyvatel. V sousedním Německu sportuje 48 % obyvatelstva. Češi také obsazují vysoká místa v žebříčku počtu lidí s nadváhou a obezitou. V ročence WHO z roku 2013 jsme dokonce na prvním místě. Existují však i příznivější statistiky.

Žijeme déle, ale déle jsme nemocní

Za posledních dvacet let došlo k nárůstu střední délky života, její průměrnou hodnotou 78 let se již blížíme nejvyspělejším státům. Dalším kritériem je střední délka života ve zdraví, která je u nás v průměru 63 let, což je nízký věk v porovnání například se Švédskem, kde je střední délka života ve zdraví 71 let a celková střední délka života 82 let. U nás tedy průměrně žijeme 15 let v nemoci, ve Švédsku jen 11, a to při delší střední délce života.

Jak sport ovlivňuje zdraví obyvatelstva?

Český olympijský výbor (ČOV) požádal mezinárodní poradenskou společnost KPMG o vypracování auditu pod vedením Zdeňka Tůmy, bývalého guvernéra České národní banky. Z auditu vyplynulo, že na léčbu metabolického syndromu se v přímých i v nepřímých nákladech ročně vynaloží zhruba 74 miliard korun. Dalším hodnoceným kritériem bylo, kolik jedna koruna vložená do sportu generuje úspor, kolik přitáhne lidí ke sportu, jak se změní jejich životní styl a jak se to projeví na jejich zdraví. U obezity vyšlo, že 100 Kč vložených do sportovních aktivit ušetří 253 korun na přímých i nepřímých zdravotních výdajích.

ČOV je přesvědčen, že v současné době je výrazně podceňována prevence. Ve zdravotnictví chybějí peníze a chybět dále budou, a to jednak v důsledku stárnutí (nemocné) populace, ale i díky novým technologiím, které nejsou levné. ČOV chce hovořit s vládou o tom, že hlavními body jejího programu nejsou daně, ale zdraví populace, péče o zdravý životní styl, prevence vážných chorob, protože zdraví je pro každého tou nejdůležitější hodnotou. Pro ČOV je v tomto bodě důležitá podpora odborné lékařské veřejnosti.

Zájem o sport tu je – kde tedy tkví problém?

V rámci olympiády, kdy 80 % Čechů sport sleduje, uspořádal ČOV olympijský park, kde si mohli všichni nesoutěžně vyzkoušet olympijské sportovní disciplíny. „Očekávali jsme návštěvnost kolem sta tisíc lidí, ale zájem tento předpoklad vysoce převýšil – návštěvnost dosáhla téměř půl milionu a vyžádala si prodloužení provozní doby. Zájem o sport je. Máme i mnoho sportovišť, ale jsou zavřená a opuštěná. Nejsou lidé, kteří by se starali o bezpečnost dětí a údržbu těchto stadionů a tělocvičen. Přitom je v ČR osmiprocentní nezaměstnanost a stačilo by vytvořit rekvalifikační programy pro práci s dětmi a mládeží. Není tolik účelné investovat do stávajících sportovních organizací, ale je nutné přitáhnout ke sportu děti, které zatím nesportují – a těch jsou dvě třetiny,“ uvedl Ing. Kejval.

Společným cílem ČOV i ČSTL je odhodlání změnit pohled většinové společnosti a především dětí a mládeže na aktivní životní styl, který je účinnou prevencí civilizačních onemocnění a prodlužuje život ve zdraví.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené