Přeskočit na obsah

Intraoperační aplikace lokálních hemostatik má i ekonomický význam

O významu lokální hemostázy a o potřebě celoživotního vzdělávání v této oblasti hovoříme s MUDr. Petrem Vachatou, Ph.D., z Neurochirurgické kliniky Univerzity J. E. Purkyně a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, pracoviště, které počtem a spektrem výkonů patří k největším v České republice.

|| Jaký je význam lokálních hemostatik pro celkový výsledek operace?

Postavení lokálních hemostatik v neurochirurgii a obecně v chirugii je zcela zásadní. Tyto přípravky nám pomáhají minimalizovat krevní ztráty, zlepšují přehlednost v operačním poli, snižují dobu výkonu a také riziko rebleedingu, tedy opětovného krvácení do operačního pole. Uvedené chrakteristiky zlepšují celkový výsledek výkonu.

||Existují nějaká specifika stavění krvácení pro váš obor?

Hemostáza v neurochirurgii se trochu liší od ostatních chirurgických oborů. Pro stavění krvácení v intrakraniální oblasti používáme kromě bipolární koagulace právě lokální hemostatika, protože nemůžeme aplikovat „klasické“ chirurgické metody hemostázy, jako je například ligatura, opich nebo komprese horkou rouškou. Použití lokálních hemostatik zcela jistě snižuje riziko intraoperačních i pooperačních komplikací, a tudíž zvyšuje bezpečnost neurochirurgických výkonů. Pokud budeme hodnotit finanční náklady související s reoperacemi a prodlouženou hospitalizací na intenzivních i standardních lůžkách při vzniku komplikací spojených s krvácením, tak samozřejmě redukují i celkové výdaje na zdravotní péči.

||Probíhají speciální školení zdravotnických profesionálů, aby byli při řešení systémové či lokální hemostázy takříkajíc „in“?

Pro lékaře všech chirurgických oborů z České republiky i ze Slovenska pořádáme ve spolupráci s divizí Ethicon společnosti Johnson & Johnson pravidelné kursy na pracovišti Akademie věd ČR v Liběchově. Školení se konají zhruba třikrát až čtyřikrát ročně pro každou specializaci – neurochirurgii, traumatologii, cévní, břišní a hrudní chirurgii. Během edukačních kursů, které jsou vždy zaměřeny specificky na jednu oblast chirurgie, se věnujeme nejen teorii jednotlivých hemostatických přípravků, ale i jejich praktické aplikaci s využitím prasečích modelů. Lékaři tak mají možnost vyzkoušet si všechny typy a způsoby stavění krvácení pomocí různých druhů hemostatik na živém zvířecím modelu realisticky simulujícím skutečný operační výkon.

||O které výkony se konkrétně jedná?

Pro jednotlivé obory jsou k dispozici všechny modely hemostázy. Například při operacích páteře jde o stavění krvácení z kostí či epidurálních plexů. Při intrakraniálních výkonech zase o hemostázu

na venózních splavech či mozkovém parenchymu. Pokud jde o cévní operace, lze aplikovat lokální hemostatika při stavění krvácení z cévních anastomóz a cévních sutur, stejně tak je možno využít všech modelových situací na parenchymatózních orgánech v oblasti břišní či hrudní chirurgie.

|| Jakou roli hraje při stavění krvácení spolupráce lékařů a sester?

S lokálními hemostatiky pracují všichni lékaři provádějící operační výkony, a tudíž je velmi důležitá právě jejich edukace. Hemostatické kursy jsou určeny především mladým lékařům, kteří si mohou vyzkoušet jednotlivé materiály na zvířecím modelu a zjistit optimální aplikaci přípravku, aby byli schopni adekvátně reagovat v kritické situaci na operačním sále. Samozřejmě spolupráce především s instrumentářkami a sálovými sestrami, jež připravují hemostatika, je nezbytná a je předpokladem úspěchu dobré hemostázy. Sestry například upravují požadovanou velikost lokálního hemostatika, připravují jednotlivé vrstvy, pokud je to třeba, míchají různé složky přípravku apod.

||Divize Ethicon uvedla na trh nové lokální hemostatikum Surgicel Snow. V čem je odlišné od předchozích generací?

Materiál, z něhož je Surgicel Snow vyroben, je v podstatě shodný s předchozími generacemi – jde o oxidovanou regenerovanou celulózu. Odlišný je však svou strukturou, v níž jsou jednotlivá vlákna do sebe „zapletena“. Tím na rozdíl od například Surgicelu Fibrillar ztrácí možnost vrstvení a separace do jednotlivých vrstev, ale získává naopak vyšší hemostatický účinek. To znamená, že aplikací Surgicelu Snow je dosaženo hemostázy v kratším čase a lze jej s výhodou použít i ke stavění některých silnějších krvácení.

|| Jak se vám osobně s novým přípravkem pracuje?

Manipulace se Surgicelem Snow je velmi jednoduchá. Po odstranění sterilního obalu se připraví do požadované velikosti – může se stříhat, ale i trhat. Poté se ukládá přímo na místo, kde vyžadujeme hemostázu. Po navlhčení je pak možné jej z místa aplikace sejmout.

||Pro které typy výkonů je využití Surgicelu Snow podle vás nejvhodnější?

Indikační pole je velmi podobné jako u ostatních typů Surgicelu – s limitací, že tento materiál se nedá šít, ale můžeme šít přes něj nebo používat bipolární koagulaci. Využitelnost Surgicelu Snow je tedy široká – od parenchymatózních orgánů přes cévní sutury, spondylochirurgii až po kraniální chirurgii.

||Představte si situaci, že byste měl k dispozici všechny typy Surgicelu a měl byste se rozhodnout, který zvolíte. Kdy byste jistě sáhl po Surgicelu Snow?

Určitě bych ho zvolil při hemostáze na durálních venózních splavech. Jde totiž o poměrně silné krvácení a vyšší hemostatické účinky nového přípravku jsou ideální právě pro stavění masivního žilního krvácení. Domnívám se proto, že Surgicel Snow ideálně doplňuje celé spektrum hemostatických přípravků divize Ethicon.

||Na které typy výkonů se specializuje vaše pracoviště?

Zabýváme se celým spektrem neurochirurgické péče – od dětských pacientů, včetně terapie nedonošenců a vrozených vad, až po řešení naprosté většiny kraniálních a spinálních diagnóz pacientů dospělého věku. Ročně dohromady provedeme asi 2 600 neurochirurgických výkonů, loni to bylo dokonce nejvíce z celé České republiky. Disponujeme standardním vybavením běžným v západní Evropě nebo ve Spojených státech – včetně operačních mikroskopů, ultrazvukových aspirátorů, komplexní neurofyziologické monitorovací a vyšetřovací techniky, vysokoobrátkových vrtaček či neuronavigačních systémů. K dispozici po celých 24 hodin máme angiografickou linku, dva přístroje magnetické rezonance a dva výpočetní tomografy. Pokud se týká speciálních léčebných programů, zaměřujeme se na chirurgii baze lební, cévní neurochirurgii, neuroonkologii, léčbu normotenzního hydrocefalu, dále na dětskou neurochirurgii, spinální problematiku a chirurgii periferních nervů.

||Spolupracujete v této souvislosti také se zahraničními kolegy?

Jsme zapojeni do mezinárodní spolupráce v rámci evropského registru normotenzního hydrocefalu. Jako jediné pracoviště ve střední a východní Evropě jsme zařazeni WFNS (Světová neurochirurgická společnost) do nejvyšší kategorie A v oblasti chirurgie lební baze. Pravidelně pořádáme výukové mezinárodní kursy s aktivní účastí našich spolupracujících kolegů ze Švédska, Francie, Německa a Japonska. Vynikající vztahy máme s prof. Fukushimou z USA, se kterým pořádáme nejen edukační kursy, ale který i aktivně navštíví naše pracoviště v září. Bude hlavním aktérem dvou „live surgery“, které budou přenášeny z operačního sálu do posluchárny a bude je vysílat také televize.

||O jaké zákroky se bude jednat?

Prof. Fukushima bude operovat dva velmi těžké případy. Půjde o výkony z oblasti chirurgie baze lební, tedy o výkony řešící patologie na spodině mozku, které jsou velmi obtížně přístupné, protože jsou uloženy hluboko a navíc v místech, kde se nacházejí hlavové nervy, důležité cévy, žilní drenáž a kde je navíc uložen i mozkový kmen.

Zdroj: Medical tribune

Sdílejte článek

Doporučené