Přeskočit na obsah

Internisté a alergologové mají nově k dispozici účinný lék proti poškození jater

Na základě rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dojde od 1. února 2016 k rozšíření podmínek úhrady pro léčivý přípravek Ursosan (kyselina ursodeoxycholová – UDCA). Nově budou moci přípravek Ursosan por cps dur 100 × 250 mg předepisovat také internisté a alergologové a kliničtí imunologové. Tento léčivý přípravek mohou tedy od února indikovat lékaři s odborností „GIT“ (gastroenterologie, dětská gastroenterologie a hepatologie), „INF“ (infekční lékařství), „INT“ (vnitřní lékařství) a „ALG“ (alergologie a klinická imunologie), případně s možností přenositelnosti preskripce na jiné lékařské odbornosti.

 

Do klinické praxe byla kyselina ursodeoxycholová, prakticky netoxická žlučová kyselina vyskytující se i v lidské žluči, uvedena již v 70. letech minulého století, kdy se stala základem tzv. disoluční terapie u nemocných s cholesterolovými konkrementy ve funkčním žlučníku. Dlužno dodat, že v současné době je využití disoluční léčby pouze okrajové, a to jako paliativní opatření u nemocných s vysokým operačním rizikem a jinak neřešenou cholesterolovou cholelitiázou. Od 80. let se pak začaly v klinické praxi využívat „hepatoprotektivní“ vlastnosti kyseliny ursodeoxycholové. Její podání tak upravuje symptomatologii a patologické laboratorní, imunologické i některé histologické změny provázející primární biliární cirhózu (1) a některá další onemocnění jater, zejména jsou‑li spojena s intrahepatální cholestázou (primární sklerotizující cholangitida, poléková cholestáza atd.). Široce se též diskutuje o potenciálu UDCA v léčbě nealkoholické jaterní steatohepatitidy (2) a dalších cholestatických syndromů (AIH, PFIC, BRIC, CVHD), chronické hepatitidy B a C (3) a zejména intrahepatální cholestázy těhotných. Zkoumá se také podání kyseliny ursodeoxycholové jako profylaktické terapie komplikující dysplazie anebo karcinomu u pacientů s ulcerózní kolitidou. Speciální indikací pro terapii UDCA je pak refluxní gastritida, která je následkem biliárního duodenogastrického refluxu.

Podle renomovaných odborníků je podání kyseliny ursodeoxycholové bezpečné a účinné v celé řadě indikací a její používání v terapii jaterních a biliárních onemocnění se zdá být do budoucna klíčové. Proto je pro pacienty dobrou zprávou, že se od února rozšířil okruh odborníků, kteří mohou přípravky obsahující kyselinu ursodeoxycholovou předepisovat, aby její široký terapeutický potenciál mohlo využívat co nejvíce nemocných.

 

Literatura

1. Corpechot C, Carrat F et al. The Effect of Ursodeoxycholic Acid Therapy on Liver Fibrosis Progression in Primary Biliary Cirrhosis. Hepatology. 2000;32(6):1196–1199.

2. Poupon RE, Lindor KD et al. Combined analysis of the effect of treatment with ursodeoxycholic acid on histologic progression in primary biliary cirrhosis. Journal of Hepatology. 2003;39:12–16.

3. Corpechot C, Carrat F et al. The Effect of Ursodeoxycholic Acid Therapy on the Natural Course of Primary Biliary Cirrhosis. Gastroenterology. 2005;128:297–303.

4. Ratziu V, de Ledinghen V, Oberti F, Mathurin P, Wartelle‑Bladou C, Renou C, Sogni P, Maynard M, Larrey D, Serfaty L et al. A randomized controlled trial of high‑dose Ursodeoxycholic acid for non‑alcoholic steatohepatitis. J Hepatol. 2011;54(5):1011–1019.

5. Chen W, Liu JP, Gluud C. Bile acids for viral hepatitis. Cochrane Database Syst Rev. 2007;(4):CD003181.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené