Přeskočit na obsah

Internet, Facebook a deprese

Facebook se dnes stal velmi oblíbenou platformou sociálních sítí, obzvláště mezi dospívajícími a mladými dospělými jedinci, hluboce měnící způsob jejich komunikace a interakce. Některé zprávy však naznačily, že nadměrné používání Facebooku by mohlo mít škodlivé účinky na duševní zdraví a být spojeno s určitými psychologickými problémy. Protože dřívější nálezy týkající se vztahu mezi závislostí na Facebooku a depresí nebyly jednoznačné, byl zapotřebí další výzkum.

Hlavním cílem studie tříčlenného týmu odborníků z univerzitních pracovišť v Polsku (Lublin) a Srbsku (Bělehrad) bylo zkoumat potenciální spojitosti mezi používáním internetu, depresí a vniknutím na Facebook. Zkříženě sekční studie se zúčastnilo celkem 672 uživatelů Facebooku. Byly použity dotazník Facebook Intrusion Questionnaire a škála Center for Epidemiologic Studies Depression Scale.

Autoři prokázali, že deprese může být prediktorem vetření se na Facebook. Jejich výsledky poskytují další důkaz, že čas (v minutách) každodenního používání internetu, pohlaví a věk jsou také prediktory pronikání na Facebook. Konkrétně jde o mužské pohlaví, mladý věk a velký počet minut strávených online.

Na základě této studie je možno uzavřít, že existují určité demografické proměnné, jako jsou věk, pohlaví nebo čas strávený online, které mohou pomoci při načrtnutí profilu uživatele, kterému může hrozit nebezpečí, že se stane závislým na Facebooku. Tato znalost může sloužit pro účely prevence.

 

Zdroj: Blachnio A, Przepiórka A, Pantic I. Internet use, Facebook intrusion, and depression: Results of a cross‑sectional study. European Psychiatry. 2015;30(6):681–684

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené