Přeskočit na obsah

Institut Ceitec odstartoval výstavbou laboratoří

Poklepáním základních kamenů začala stavba Středoevropského technologického institutu CEITEC. Stavět se budou souběžně nové budovy ve dvou brněnských lokalitách: v Univerzitním kampusu Bohunice Masarykovy univerzity (MU) a v kampusu Vysokého učení technického (VUT) Pod Palackého vrchem. Slavnostní akt se uskutečnil 24. září za účasti čelných představitelů politické reprezentace i zástupců univerzit a další odborné veřejnosti.

Do nových laboratoří o celkové rozloze 25 000 m2 se vědci přestěhují koncem roku 2014. Dotaci ve výši 5,24 miliardy korun na vybudování CEITEC získaly brněnské vysoké školy a výzkumné instituce z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. „CEITEC představuje jeden z největších strukturálních projektů EU v České republice a počítáme, že se do něj zapojí na tisíc vědeckých pracovníků a tisíce studentů. V oblasti vědy jde také o nejlépe hodnocený projekt, jsou s ním tedy spojena velká očekávání. Jeho obrovskou devizou je, že po personální stránce nevzniká na zelené louce, týmy, které spojí, už existují, pracují a mnohdy dosahují excelentních výsledků,“ uvedl ministr školství prof. Petr Fiala.

Dvě nové budovy CEITEC MU s téměř 7 000 m² pro laboratoře, výukové prostory a pracovny vyrostou v Univerzitním kampusu Bohunice. Větší z pavilonů bude mít atypický eliptický půdorys s vnitřním zastřešeným atriem. Místo v něm naleznou pracoviště pro výzkumné programy strukturní biologie, genomika a proteomika rostlinných systémů, molekulární medicína a výzkum mozku a lidské mysli. Budou tam zkoumat např. nádorové buňky, vyvíjet metody vyhledávání nejkvalitnějších spermií a hledat příčiny závislosti. V celém areálu bude umístěno sedm sdílených laboratoří s prvotřídními přístroji, jako jsou např. spektrometry nukleární magnetické rezonance (NMR), které slouží pro studium 3D struktury látek na atomární úrovni, nebo elektronové mikroskopy. Ty umožní studovat buněčné struktury a další jevy na makromolekulární úrovni s velmi vysokým rozlišením. Čtyři pavilony o celkové rozloze 14 000 m² budou postaveny v kampusu VUT Pod Palackého vrchem. V nich budou sídlit pracoviště výzkumných programů Pokročilé materiály a Pokročilé nano‑ a mikrotechnologie včetně tří sdílených laboratoří. Vědci se zde zaměří na výzkum např. zubní či kostní náhrady z polymerů, na nanočipy, antibakteriální povrchy stěn nebo výzkumné roboty.

„Vedle kvalitního zázemí je však pro úspěch CEITEC klíčové získávání špičkových lidských zdrojů na nadnárodní úrovni. V nejbližších týdnech by měli nastoupit výkonný i vědecký ředitel, kteří vzešli z mezinárodního konkursu, již jsou zde první vedoucí výzkumných skupin a rychle přibývají další. Mnohdy se sem budou stěhovat celé rodiny. Nový technologický institut je výzvou i pro město Brno, aby se nám podařilo pro kolegy ze zahraničí vytvořit zázemí, a to včetně například anglické školy a školky,“ poznamenává prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D., výkonný ředitel CEITEC.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené