Inovativní průmysl přináší nové terapeutické možnosti
INSTANYL - NOVÝ PŘÍPRAVEK NA LÉČBU PRŮLOMOVÉ BOLESTI
V České republice v současné době probíhá finalizace správního řízení o výši a podmínkách úhrady přípravku Instanyl (fentanyl citrát), určeného k léčbě průlomové bolesti. Přípravek je aplikován intranasálně, tato forma aplikace fentanylu je v mnoha ohledech jedinečný způsob podávání. Aplikace účinného opioidu do nosu poskytuje významnou úlevu od bolesti, nastupující jednoznačně nejrychleji ze všech léčebných přístupů v léčbě průlomové nádorové bolesti u pacientů tolerujících opioidy. Po aplikaci do nosu se fentanyl díky svým lipofilním vlastnostem rychle vstřebává silně vaskularizovanou a prokrvenou nosní sliznicí.
Instanyl u pacientů s nádorovou průlomovou bolestí dosáhne významného snížení intenzity bolesti již pět minut po podání, přičemž v této době se bolest sníží o více než 30 % u zhruba každého čtvrtého pacienta a o 50 % a více u 13 % pacientů.
Délka trvání potřebného analgetického účinku se v závislosti na dávce pohybuje v rozmezí od jedné do čtyř hodin. Intranasální aplikace fentanylu nezvyšuje ani četnost, ani závažnost obvyklých nežádoucích účinků opioidů, ani nepřináší nové či neočekávané nežádoucí účinky. Navíc je jeho aplikace 90 % pacientů hodnocena jako snadná.
ANTI-HIV PŘÍPRAVKY SE DOSTÁVAJÍ GENERICKÝM FIRMÁM
Všechna práva firmy GlaxoSmithKline a Pfizer spojená se všemi složkami anti-HIV léčiv budou nadále moci k dalším výzkumným účelům používat generičtí výrobci léčiv ze 69 zemí světa, včetně zemí s nízkým socioekonomickým statutem a zemí celé subsaharské Afriky, kde se vyskytuje 80 % všech HIV pozitivních pacientů světa.
Součástí programu je i bezplatné udělení licencí, které generickým společnostem dovolí začlenit do jejich portfolia anti-HIV léky s výše zmíněnými složkami a jejich další vývoj. Mezi produkty je i nově zkoumaný inhibitor integrázy, klinická data tohoto výzkumu budou k dispozici na začátku října. Podle Dominique Limetové, generální ředitelky joint venture obou firem ViiV Healthcare, tento krok znamená další posun k vývoji léků druhé a třetí linie, rovněž tak sníží jejich cenu.
VICTOZA - PRVNÍ ANALOG LIDSKÉHO GLP-1 NA ČESKÉM TRHU
Od 1. srpna je na českém trhu k dispozici nový přípravek k léčbě diabetu 2. typu, liraglutid, analog lidského hormonu GLP-1 s 97% homologií, jejž lze aplikovat 1× denně bez ohledu na příjem potravy. Liraglutid se chová stejně jako přirozený GLP-1, stimuluje beta-buňky ke zvýšené sekreci inzulinu, ale pouze v případě vysokých koncentrací cukru v krvi. Díky tomuto glukózo-dependentnímu mechanismu účinku je jeho užívání spojeno se sníženým rizikem vzniku hypoglykémií ve srovnání s antidiabetiky působícími odlišným způsobem.
Účinnost a bezpečnost liraglutidu byla prokázána v rozsáhlém klinickém programu LEAD, který zahrnul téměř 4 500 diabetiků 2. typu. Liraglutid byl srovnáván s běžně dostupnými antidiabetiky, prokázal významné a dlouhodobé snížení glykovaného hemoglobinu, snížení tělesné hmotnosti, snížení systolického krevního tlaku a zlepšení funkce beta-buněk.
MULTAQ V NOVÝCH DOPORUČENÝCH POSTUPECH ESC
Nové doporučené postupy Evropské kardiologické společnosti doporučují přípravek Multaq společnosti sanofi aventis jako lék první volby pro udržení sinusového rytmu u pacientů s paroxysmální a persistující fibrilací síní. Přípravku Multaq bylo uděleno doporučení třídy I, navíc nové postupy jej doporučují použít rovněž pro kontrolu komorové frekvence u nemocných s nepermanentní fibrilací síní s výjimkou těch, kdo mají srdeční selhání třídy NYHA III a IV.
Významným faktem je, že poprvé tato nová doporučení konstatují, že redukce hospitalizace je významným terapeutickým cílem v léčbě fibrilace síní. Uvádějí, že podání Multaqu má být zváženo také z důvodu redukce kardiovaskulárních hospitalizací u nemocných s nepermanentní fibrilací síní a současně přítomnými dalšími kardiovaskulárními rizikovými faktory, stejně tak i u stabilních pacientů se srdečním selháním třídy NYHA I a II.
Zdroj: Medical Tribune