Inovace jsou v zájmu pacientů
Chytré nápady se, jak známo, přesouvají tam, kde jsou peníze na jejich realizaci. Na tomto poli, zdá se, Evropa svůj boj s USA prohrává.
Zatímco dodavatelé medicínských technologií a zdravotnických prostředků investují v USA do výzkumu, vývoje a inovací více než 13 procent svých výnosů z prodeje, v Evropě se reinvestuje jen 6,5 procenta. Je tedy nejvyšší čas, aby Evropa usilovala o zvýšení své konkurenceschopnosti a učinila tak pokud možno jednotně a koordinovaně.K takovému cíli směřuje i Lisabonská strategie, podle níž by Evropská unie měla do roku 2010 mít nejvíce konkurenceschopnou znalostní ekonomiku na světě. Ale je toho při své byrokracii vůbec schopna dosáhnout?
Pokud zůstanu v oblasti zdravotnického průmyslu, ten je skutečně striktně svázán a regulován legislativou. A to jak na evropské úrovni v podobě směrnice Evropské komise o zdravotnických prostředcích, tak na úrovni jednotlivých národních vlád. Pro pacienta je samozřejmě důležité, aby nějaký regulační rámec existoval, ale zároveň je nezbytné, aby byl vyvážený a předvídatelný. Zatímco farmaceutický průmysl může zdlouhavě a pečlivě registrovat léky, které mohou na trhu zůstat v nezměněné podobě po desetiletí, my potřebujeme pružně reagovat na zkušenosti z praxe a operativně inovovat. Vezměte v úvahu, že třeba v oblasti kardiovaskulárních onemocnění či v ortopedii pocházejí dvě třetiny všech tržeb ze zdravotnických prostředků, které nejsou starší dvou let.Proto se Eucomed obrátil na Evropskou komisi s návrhem společného projektu průzkumu konkurenceschopnosti zdravotnického průmyslu?
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 31/2006, strana 28
Zdroj: