Přeskočit na obsah

Inkretiny v léčbě diabetické retinopatie

Diabetická retinopatie (DR) je v současné době považována za neurodegenerativní onemocnění spojené se zhroucením hemato‑retinální bariéry a ztrátou neuronálních buněk. Přímá příčina DR je stále dosti nejasná. DR zahrnuje jak mikroangiopatii, tak neuropatii, přičemž tyto změny lze zaznamenat již u velmi časných stadií DR. Striktní kontrola glykémie, tak jako časná léčba diabetu, prokázaly zásadní podíl na dobrých léčebných výsledcích u diabetiků. Bohužel není známa specifická léčba pro lehkou a středně pokročilou DR.

GLP‑1 je endogenní inzulinotropní peptid, který je secernován Langerhansovými buňkami gastrointestinálního traktu jako odpověď na příjem potravy. Má významný vliv na sekreci glukózo‑dependentního inzulinu, expresi genu inzulinu a formaci pankreatických buněčných ostrůvků. Je považován za potenciální lék diabetu, pokud je podáván ve farmakologické koncentraci. Avšak jeho krátký poločas rozpadu (1,5 min) ho činí málo použitelným v reálné klinické praxi, pokud je podáván intravenózně nebo subkutánně.

Exendin 4 (E4) je silný a dlouhodobý agonista GLP‑1 receptoru. E4 má několik výhod oproti GLP‑1 – zejména mnohem delší poločas rozpadu (120 min vs. 1,5 min). Již dříve bylo prokázáno, že E4 může redukovat koncentraci krevní glukózy u krys s diabetem na normální hodnoty, je schopen preventivně předejít ztrátě sítnicových buněk a zachovat normální tloušťku sítnice.

Zhang et al. podáváli krysám s diabetem E4 subkutánně v dávce 0,05 μg/g tělní hmotnosti/den. Výsledky jejich studie prokázaly, že tloušťka sítnice a počet neurálních buněk sítnice se u krys s diabetem léčených E4 signifikantně zlepšila. Tato studie ukazuje na to, že E4 by mohl potenciálně předejít degeneraci neuronů u DR. Závěrem autoři konstatují, že tato studie prokázala, že E4 je schopen normalizovat koncentraci krevní glukózy a ochránit sítnici před negativním vlivem DR na modelu časného diabetu u krys. Protektivní mechanismus E4 na DR však není zcela jasný a je předmětem dalšího výzkumu.

V další studii publikované v roce 2010 Zhang et al. uvádějí výsledky intravitreálně podaného exendin‑4 analoga (E4a) u časné DR na krysím modelu. Prokázali, že intravitreální podání E4a ochrání sítnici jak funkčně, tak morfologicky od negativního vlivu diabetu u krys – snížení počtu buněk v zevní i vnitřní vrstvě jádrových buněk sítnice a stejně tak tloušťka sítnice byly po 1. měsíci signifikantně redukovány oproti krysám bez této léčby. Po 3. měsíci již tento protektivní efekt prokázán nebyl; jde tedy o dočasný efekt, který by v reálné klinické praxi vyžadoval opakované podávání přípravku do sklivce. Protektivní účinek E4a na sítnici se předpokládá snížením koncentrace glutamátu přes regulaci GLP‑1R a GLAST, jak bylo prokázáno v případě Müllerových buněk v této studii.

------

Doc. MUDr. Jiří Řehák, Ph.D.,
Oční klinika LF UP a FN Olomouc

Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené