Přeskočit na obsah

Informační technologie pomáhají překonávat bariéry

Jaké nejzajímavější novinky z oblasti informačních a komunikačních technologií, které usnadňují život lidem se zdravotním postižením, se letos na konferenci objevily?

Počítač jako písařka

Moderní hlasové technologie – programy, které umožňují komunikaci mezi člověkem a počítačem –, představil prof. Ing. Jan Nouza, CSc., z Laboratoře počítačového zpracování řeči Technické univerzity v Liberci. Zde vyvinuli program pro diktování do počítače MyDictate, který je určen zejména občanům s postižením nervové soustavy či horních končetin. Veškeré činnosti spojené s diktováním i případnými opravami textu lze vykonávat pouze hlasem. Diktovat je nutno po jednotlivých výrazech, mezi nimiž je třeba vždy udělat krátkou pauzu. “Běžné počítače totiž nezvládnou kvalitně zpracovat plynulý diktát v češtině na jakékoli téma, navíc s eliminací přeřeknutí apod.,” uvedl J. Nouza.

Program MyDictate zpracovává zvukový signál snímaný mikrofonem. Poté se snaží najít v existujícím slovníku konkrétní slovo, zkratku, slovní spojení či řídící povel (pro provádění oprav, formátování textu nebo pohyb kursoru), jehož akusticko-fonetický model co nejlépe odpovídá zaznamenanému signálu. V současné době obsahuje slovník více než 525 000 nejfrekventovanějších českých výrazů. Pokud určitá slova chybějí, může je uživatel okamžitě nadiktovat po jednotlivých hláskách a následně do slovníku doplnit.

Program je standardně vybaven mužským a ženským hlasovým profilem. “Pokud má někdo určitou vadu řeči, je výhodné, aby si vytvořil vlastní hlasový profil na základě vyslovení asi tří set výrazů,” vysvětlil prof. Nouza. Použitím daného adaptovaného profilu se minimalizuje pravděpodobnost nepřesného rozpoznání vyřčených výrazů. V případě nepřesného či nejednoznačného rozpoznání lze jediným povelem provést náhradu vybráním ze seznamu podobných slov, který program automaticky nabídne.

“Délku pauzy mezi jednotlivými diktovanými slovy si volí uživatel tak, aby během ní stačil zkontrolovat, zda bylo poslední slovo napsáno správně. Postupným cvičením se dá naučit poměrně rychlé diktování – přibližně dvě stě znaků za minutu – srovnatelné s psaním na klávesnici běžného uživatele,” dodal J. Nouza. Detailní popis programu MyDictate naleznete na webových stránkách itakura.kes.vslib.cz/kes/index.html.

+ Foto 08-B04 Inspo MyDictate

Foto MT

Virtuální tlumočník do znakové řeči

Problematikou rozpoznávání mluvené i znakové řeči se zabývají na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Zde se snaží vytvořit první multimodální systémy automatického překladu ze znakové řeči do mluvené a naopak.

“Pro sluchově postižené občany máme připraveny různé verze audiovizuální syntézy řeči s využitím počítače. Pokud doprovodíme zvukovou syntézu vizuální složkou, můžeme vytvořit trojrozměrný model – tzv. mluvící hlavu, která zachycuje pohyby a výraz tváře, především rtů,” vysvětlil doc. Ing. Luděk Müller, Ph.D., z Katedry kybernetiky. “Jak známo, odezírání ze rtů je pro sluchově postižené nutnou podmínkou porozumění řeči.” Podle L. Müllera lze v zásadě snímat kohokoli, jeho obrázek uložit do počítače, a vytvořit tak trojrozměrný model hlavy konkrétního člověka.

Podobným způsobem lze napodobit pohyby rukou osoby používající znakovou řeč. Úkolem syntézy je vytvořit model člověka – virtuálního tlumočníka (tzv. avatara), který prostřednictvím softwaru automaticky převádí mluvená slova do znakové řeči. “Postupně bychom se chtěli dopracovat k systému, kterým by se sluchově postižení lidé mohli s využitím znakové řeči domluvit např. v úřadech, u lékaře či na nádražích. Do počítače by prostřednictvím hlasového vstupu zadali otázku na vlakové spojení, virtuální postava by jim ji pro kontrolu zopakovala ve znakové řeči a poté by jim stejným způsobem odpověděla,” dodal doc. Müller. Více informací získáte na www.kky.zcu.cz/cs/research-fields.

+ Foto 08-B04 Inspo Avatar

Foto MT

Slepecká hůl s navigací

Novou navigační pomůcku pro nevidomé a slabozraké představila společnost Webprogress. Jedná se o navigační systém RF Guide, jehož základ tvoří trasy sestavené z čipů RFID (pracujících na principu bezdrátové radiofrekvenční identifikace) a čtečka, která bude umístěna ve špici speciálně upravené slepecké hole a bude snímat unikátní informace z čipů. Rukojeť hole bude vybavena vysílačem, který bude předávat signál pomocí bezdrátové technologie bluetooth do malého kapesního počítače PDA nebo smartphone. Pomocí něho si nevidomý stáhne příslušnou trasu z otevřené databáze map. Nakonec bude informace o lokalizaci dotyčného předána pomocí screenreaderu (hlasového výstupu) do připojených sluchátek.

Pro využití nového systému navigace je potřeba vybavit RFID čipy zejména interiéry jednotlivých budov, kde nevidomí často pociťují absenci kvalitní a přesné navigace, díky níž by se mohli pohybovat sami. Daný problém se vztahuje především na instituce, jako jsou zdravotnická zařízení a úřady. V závislosti na spletitosti interiérů či velikosti budovy a na specifických potřebách jednotlivých institucí se může hustota osázení čipy lišit – jako optimální se ukazuje rozpětí od dvou do pěti metrů. Více informací naleznete na internetových stránkách .

+ Foto 08-B04 Hůl (zatím tam není)

Foto archiv Webprogress

Speciální vlak pro handicapované

Novinkou letošního ročníku akce Březen – měsíc internetu je projekt NET Vlak. Jeho hlavním cílem je seznámit osoby se specifickými potřebami s možnostmi využití internetu pro cestování. Školicí vagon je vybaven notebooky, prezentační technikou a připojením k internetu, kde si mohou zájemci vyzkoušet práci se systémy pro plánování cest nebo pro rezervaci či nákup jízdenek on-line.

V salonním vagonu jsou předváděny speciální pomůcky pro ovládání počítačů, mobilní technika, bezdrátové technologie a příslušenství, tablety, digitální fotoaparáty a jiné technologie. Vozíčkáři si mohou vyzkoušet zvedací plošinu umožňující bezbariérový nástup do vlaku, pro zrakově handicapované je připravena navigační služba Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR.

NET Vlak odstartoval 10. března v Praze a svoji cestu ukončí o jedenáct dní později v Boskovicích. Podrobnější informace naleznete na www.cd.cz/netvlak.

Nejen v NET Vlaku, ale i během konference INSPO 2008 bylo možno seznámit se s kompenzačními pomůckami, díky nimž mohou osoby se specifickými potřebami ovládat své počítače. Vedle ergonomicky upravených počítačových klávesnic a komunikátorů zde byla k vidění i speciální polohovací zařízení – počítačové myši. Mezi nimi i LifeTool IntegraMouse, s jejíž pomocí může zdravotně postižený ovládat počítač pouze svými rty a dechem

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2008, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené