Informace ze světa plazmy - Fibrinogen snižuje spotřebu krevních derivátů u kardiologických operací
Výsledky klinické studie fáze II, které byly publikovány v prosinci 2012 v časopise Anesthesiology, prokazují, že perioperační podání fibrinogenu v první linii s cílem zajistit hemostázu u pacientů podstupujících implantaci aortální náhrady snižují následnou potřebu krevních derivátů (krevních transfuzí).
- Hannoverská univerzita ve spolupráci s CSL Behring prokazuje významné snížení potřeby podání krevních transfuzí či krevních derivátů po operacích, při kterých byla provedena chirurgická náhrada aorty.
- Jde o největší randomizovanou dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii s koncentrátem fibrinogenu.
- Výsledky podporují proaktivní a cílenou léčbu fibrinogenovým koncentrátem, protože snižuje potřebu krevních transfuzí, obnovuje schopnost tvorby krevního koagula a předchází nežádoucím účinkům, které mohou být spojeny s krevní transfuzí.
Prospektivní studie fáze II, která proběhla ve spolupráci univerzity v Hannoveru a společnosti CSL Behring, zahrnovala 61 pacientů a ověřovala schopnost fibrinogenu obnovit tvorbu krevního koagula a možnost snížení potřeby krevní transfuze a aplikace krevních derivátů po elektivní chirurgické náhradě aorty s kardiopulmonálním bypassem (CPB). Pacienti, kterým byl podán fibrinogen, vyžadovali méně aplikací alogenních krevních derivátů než pacienti, jimž bylo aplikováno placebo. Medián počtu jednotek krevních derivátů u pacientů léčených fibrinogenem byl 2, u nemocných na placebu byl medián počtu 13 (p < 0,001). Celkem 45 % pacientů ve fibrinogenové skupině (13 z 29 pacientů) se vyhnulo transfuzi, zatímco všech 32 nemocných v placebové skupině transfuzi potřebovalo (p < 0,001). Ve studii bylo použito inovativní dávkování fibrinogenu. Šlo o individualizovaný přístup, který se zakládal na výsledcích měření pomocí tromboelastometrie (FIBTEM test).
Individualizovaný přístup zajišťuje výsledky
Vedoucí klinické studie, Dr. Niels Rahe‑Meyer z kliniky anesteziologie a intenzivní medicíny v Hannoveru, komentuje: „Náhrada aorty je velmi rizikový výkon z hlediska následného, život ohrožujícího krvácení vyplývajícího z poklesu koncentrace fibrinogenu v průběhu operace. Zvládnutí krvácení vyžaduje extenzivní léčbu krevními transfuzemi nebo krevními deriváty, aby se obnovila tvorba krevních koagul. Tato studie prokazuje, že včasné podání fibrinogenu bezpečně snižuje nutnost podávání transfuzí a chrání pacienty před nežádoucími účinky podání krve od cizích dárců.“
Nežádoucí účinky u obou skupin pacientů byly podobné a typické pro nemocné po tomto typu operací. Nejčastější byly pleurální efuze a fibrilace síní. Studie nehodnotila morbiditu a mortalitu u žádné skupiny. Ze studie byli vyloučeni nemocní s chirurgickým výkonem na stejném místě aorty, s vrozenou nebo získanou koagulopatií, se srdečním infarktem nebo cévní mozkovou příhodou v posledních dvou měsících před operací, nebo pacienti užívající kyselinu acetylsalicylovou, clopidogrel či antagonisty vitaminu K bezprostředně před operací. Po randomizaci byl pacientům podán buď fibrinogen v dávce podle deficitu zjištěného pomocí tromboelastometrie (ROTEM), nebo placebo. V každé intravenózní injekci byl 1 g fibrinogenu v 50 ml sterilní vody nebo ekvivalentní množství fyziologického roztoku (placebo). Primárním cílem studie byl počet jednotek krevních derivátů (krev, erytrocytární koncentrát, mražená plazma, destičkové koncentráty) aplikovaných do 24 hodin po operaci. Výskyt nežádoucích účinků se sledoval až do 45 dnů po operaci.
Klíčová role fibrinogenu
Život ohrožující krvácení po chirurgickém výkonu nebo traumatu je způsobeno kritickým poklesem koncentrace prosrážlivých faktorů a může vyústit v těžko léčitelné komplikace. Prvním faktorem, jehož koncentrace významně klesá, je fibrinogen (faktor I), bez něhož není možná tvorba krevního koagula. Optimální koncentrace fibrinogenu v séru je 1,50–4,50 g/l. Pokles o 34–42 % vede k život ohrožujícímu krvácení.
V minulém století bylo jedinou možností léčby život ohrožujícího krvácení podání krevní transfuze nebo krevních derivátů. Produkty společnosti CSL Behring přinášejí nové možnosti léčby těžkého, život ohrožujícího krvácení a znamenají účinný přístup, pro který existují data podle evidence based medicine. Tyto nové způsoby léčby zlepšují výsledky léčby a prognózu pacientů při dodržení zásady individualizované terapie.
V současnosti probíhají studie fáze III, které ověřují účinnost a bezpečnost podání fibrinogenu u kardiologických pacientů vyžadujících chirurgickou léčbu. Přínos podání fibrinogenu se zkoumá také u nemocných s jaterními chorobami, poporodním krvácením a poraněním a u pacientů s poklesem prokoagulačních faktorů na kritickou hodnotu, jenž vede často k pooperačnímu život ohrožujícímu krvácení a komplikacím.
Zdroj: Faktory pro život