Přeskočit na obsah

Informace pro migranty o pravidlech poskytování zdravotních služeb v ČR

Etická komise ČLK připravila návrh textu, který by měl migranty informovat o základních pravidlech poskytování zdravotní péče v ČR. Cílem této iniciativy je předcházet konfliktním situacím, mírnit obavy migrantů z našich zdravotníků a zároveň tak chránit lékaře poskytující zdravotní péči těmto osobám. Ze zahraničních i tuzemských zkušeností vyplývá, že lékaři i ostatní zdravotníci narážejí nejen na komunikační bariéru, ale často i na absolutní nepochopení ze strany imigrantů, které ošetřují.

 

Lékaři a ostatní zdravotnický personál jsou připraveni Vám kvalitně poskytnout potřebnou zdravotní péči. Budou se též snažit o umožnění komunikace s pomocí tlumočníka, bude‑li k dispozici. Věříme, že společným úsilím překonáme obtíže a možná nedorozumění podmíněná jazykově či odlišnými zvyklostmi při ošetřování. Důležité je, abychom si důvěřovali a měli dobrou vůli se vzájemně pochopit a vyhovět si.

Z právního hlediska upravuje poskytování zdravotní péče v ČR především zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách.

| Zdravotní služby Vám mohou být poskytnuty pouze s Vaším svobodným a informovaným souhlasem – kromě výjimečných případů (viz dále) tedy můžete zdravotní služby odmítnout.

| Zdravotní služby Vám budou poskytovány v dobré víře Vám prospět, a to podle pravidel vědy a medicínských postupů uznávaných v České republice.

 

Při poskytování zdravotních služeb máte právo na

| úctu, důstojné zacházení, ohleduplnost a respektování soukromí i studu v souladu s charakterem poskytovaných zdravotních služeb,

| seznámení s povahou a průběhem daného výkonu, s vnitřním řádem lůžkového zdravotnického zařízení,

| přítomnost osoby blízké nebo osoby, kterou jako pacient určíte, a to v souladu s vnitřním řádem a nenaruší‑li přítomnost této osoby výkon poskytované služby,

| nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce (popřípadě osoby určené zákonným zástupcem), pěstouna či opatrovníka, jde‑li o nezletilou osobu či osobu s omezenou svéprávností,

| znalost jmen zdravotnických a jiných odborných pracovníků přímo zúčastněných na poskytování zdravotních služeb,

| odmítnutí přítomnosti osob, které nejsou na poskytnutí zdravotní služby přímo zúčastněny,

| písemnou zprávu o průběhu a výsledku poskytnuté zdravotní služby,

| možnost přijímat v lůžkovém zdravotnickém zařízení duchovní péči a duchovní podporu od duchovních církví a náboženských společností registrovaných v České republice nebo od osob pověřených výkonem duchovenské činnosti, a to v souladu s vnitřním řádem a způsobem, který neporušuje práva ostatních pacientů; návštěvu duchovního nelze odepřít v případě ohrožení života nebo vážného poškození zdraví (nestanoví‑li jiný právní předpis jinak).

 

Bez souhlasu pacienta lze poskytnout pouze neodkladnou péči, a to v případě, kdy zdravotní stav neumožňuje pacientovi tento souhlas vyslovit (tím není dotčeno dříve vyslovené přání), nebo v případě léčby vážné duševní poruchy, pokud by v důsledku jejího neléčení došlo se vší pravděpodobností k vážnému poškození zdraví pacienta.

Pacienta lze bez souhlasu hospitalizovat (umístit v nemocnici), jestliže

| je nařízena izolace, karanténa nebo léčení podle zákona o ochraně veřejného zdraví,

| ohrožuje bezprostředně a závažným způsobem sebe nebo své okolí a jeví známky duševní poruchy nebo touto poruchou trpí nebo je pod vlivem návykové látky, pokud hrozbu pro pacienta nebo jeho okolí nelze odvrátit jinak,

| jeho zdravotní stav vyžaduje poskytnutí neodkladné péče a zároveň neumožňuje, aby vyslovil souhlas,

| jde o nezletilého pacienta nebo pacienta s omezenou svéprávností v případě, že jde o podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání.

ČLK
www.tribune.cz

 

 

 

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené