Infektologie v druhé polovině roku 2022
Doufejme, že zahájení provozu Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol na místě původního infekčního oddělení není ojedinělou vlaštovkou (viz dále). U příležitosti zahájení jejího provozu odpověděl její přednosta MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., na dotazy týkající se upgradu oboru infekční lékařství.
- Jak se změnilo vnímání infektologie kolegy z jiných oborů v době pandemie covidu‑19?
Pandemie covidu‑19 ukázala, že infekční nemoci stále dokáží významným způsobem ovlivnit medicínu, a dokonce i celé zdravotnické systémy. Domnívám se, že právě během pandemie covidu‑19 řada kolegů zjistila, že náš obor má v péči o pacienty s infekčním onemocněním co nabídnout.
- Co přinesla pandemie samotnému oboru infektologie?
V první řadě pomohla našemu oboru „vyzrát“. Myslím si, že nyní již není pochyb o tom, že i v infekčním lékařství je velmi zásadní vycházet z principů medicíny založené na důkazech a v léčbě pacientů využívat výsledky kvalitního klinického výzkumu. Rovněž tak v řadě nemocnic došlo k rozšíření poskytované zdravotní péče v našem oboru. Domnívám se, že doba, kdy se rušila infekční oddělení, je již pryč.
- Jak vidíte budoucnost oboru?
Podle mého názoru představuje infekční lékařství velmi perspektivní obor, který se začíná v poslední době více orientovat na specializovanou ambulantní a konziliární péči, což odpovídá moderní koncepci našeho oboru a tomu, jak infektologové pracují v zahraničí.
Abulance na Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol
Vize oboru infekční lékařství
- Dynamický, prestižní a esenciální obor zasahující do většiny specializací medicíny.
- Přesun od „izolačního“ oboru k multidisciplinárnímu oboru plně integrovanému do provozu zdravotnických zařízení.
- Zajištění specializované infektologické lůžkové péče pro pacienty ve všech regionech České republiky.
- Významné rozšíření konziliární činnosti s dostupností infektologa ve všech okresních nemocnicích.
- Rozvoj ambulantní péče, včetně zlepšení podmínek pro založení privátní infektologické praxe mimo nemocniční prostředí jako významný motivační prvek pro mladé a kvalitní lékaře, zlepšení bodového ohodnocení „infektologických“ výkonů.
- Rozvoj intenzivní péče jak na infekčních odděleních, tak účast infektologa v týmu mezioborových jednotek intenzivní péče.
- Posílení spolupráce s ostatními klinickými obory, včetně představení nezastupitelné role našeho oboru – kognitivní specializace schopná poskytnout erudovanou diferenciální diagnostiku komplikovaných případů.
- Podpora všech oblastí, které jsou pro infekční lékařství stěžejní (nejen HIV a HCV):
- Rozšíření a zkvalitnění specializačního vzdělávání v roli lékařských fakult, posílení kvalitního celoživotního vzdělávání v režii odborné společnosti, lékařských fakult a IPVZ.
- Kvalitní a jednotná mediální prezentace významu, úspěchů a možností našeho oboru, včetně průpravy v mediální komunikaci u vůdčích osobností oboru.
- Zvýšení dostupnosti kvalitních informací, zajištění významnější podpory autorům webu infekce.cz, podpora využívání moderních informačních kanálů pro šíření odborných informací.
Zdroj: infekce.cz, web Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP
Literatura
1. Čabanová A. Samostatný infektolog, budoucnost nemocnic. Medical Tribune 21. 9. 2020.
2. www.infekce.cz; web Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP.
3. Šimůnková M. Infektologie by měla být prestižním oborem. Medical Tribune 21. 9. 2020.