Infekční toxoplasmóza a Alzheimerova choroba
Pětičlenný vědecký tým tureckých lékařů vedených Ozgem Yilmazem Kusbecim se zabýval otázkou, zda by mohla mít Toxoplasma gondii nějakou roli u Alzheimerovy choroby. Odpovědi se snažili dát ve studii, kterou publikoval lékařský časopis Alzheimer Disease & Associated Disorders ve svém březnovém čísle.
Alzheimerova choroba (AD – Alzheimer’s Disease), chronická progresivní neurodegenerativní porucha, má především neznámou multifaktoriální etiologii. Nervové zánětlivé mechanismy by mohly přispět ke kaskádě příhod vedoucích k degeneraci mozkové buňky – neuronu.
Infekce centrálního nervového systému byly dříve navrženy jako možní etiologičtí činitelé ve vývoji sporadické AD. Toxoplasmóza může být spojena s různými neuropsychiatrickými poruchami. V této studii autoři usilovali o výzkum možné spojitosti mezi infekční toxoplasmózou a AD.
Studie zhodnotila sérové koncentrace anti‑Toxoplasma gondii IgG protilátek. K jejich měření bylo použito metody ELISA. Studie zahrnula věkem a pohlavím srovnatelné studijní a kontrolní skupiny, které sestávaly ze 34 pacientů s AD a 37 zdravých jedinců. Nebyly žádné rozdíly mezi socioekonomickým postavením pacientů a kontrolních osob.
Podle statistické analýzy nebyly významné rozdíly mezi pacienty a kontrolními účastníky vzhledem k věku (68,05, resp. 62,91 let) a pohlaví. Poměr séropozitivity pro anti‑T. gondii IgG protilátky mezi AD pacienty a kontrolní skupinou byl 44,1 %, resp. 24,3 % a byl významný rozdíl mezi sérovými koncentracemi anti‑T. gondii IgG protilátek.
Autoři uzavírají svá pozorování s tím, že jejich nálezy naznačují, že infekční toxoplasmóza může být zahrnuta do patogenetických mechanismů AD. Jestliže se to potvrdí, pak mohou vést pozitivní korelace mezi toxoplasmózou a AD k novým postupům při zvládání AD.
jv
Zdroj: Medical Tribune