Indukce latentního HIV
Tým amerických lékařů vedených Davidem Margolisem z University of North Carolina představil výsledky studie, při níž byl v krvi HIV pozitivních pacientů aktivován latentní virus. Dědičná informace HIV se přepisuje reversní transkriptázou na provirovou DNA a ta je zabudována do DNA hostitelských buněk. U některých buněk pak dochází k transkripci provirové DNA. V určité populaci infikovaných buněk však zůstává provirová DNA inaktivní i po dobu několika desetiletí. Tyto buňky nenesou navenek žádné markery infekce, imunitní systém na ně nereaguje a léčba antivirotiky je nepostihuje. Někteří lékaři se domnívají, že pro vyléčení z infekce virem HIV je nutné aktivovat všechny latentní viry. Jako nadějná se v tomto ohledu jeví už nějakou dobu kyselina suberoylanilid hydroxamová (SAHA). Margolis jako jeden z prvních odzkoušel její účinky na HIV pozitivních pacientech.
Šest dobrovolníků dostalo jedinou dávku SAHA a vědci následně měřili množství transkriptů provirové DNA v krvi pacientů. Teoretické předpoklady se potvrdily. Množství transkriptů provirové DNA stouplo na pětinásobek původních hodnot. To jasně dokazuje, že se latentní viry aktivovaly. U pacientů se neprojevily vážnější nežádoucí vedlejší efekty.
Data z podobných experimentů publikovala i Sharon Lewinová z melbournské Monash University. Desítka jejích pacientů dostávala SAHA po dobu dvou týdnů. Nikdo z nich netrpěl závažnějšími vedlejšími účinky. Zároveň však tato studie neprokázala, že by aktivace viru zvýšila destrukci infikovaných buněk.
Liang Shan z baltimorské Johns Hopkins University je autorem studie, v níž byly CD4+ buňky z krve HIV pozitivních osob vystaveny účinku SAHA v podmínkách in vitro. Vědci nepozorovali zvýšené umírání CD4+, ani když byly tyto buňky kultivovány se zabijáckými T‑buňkami, jež obvykle ničí buňky infikované viry.
Odborníci vkládají naděje do kombinované léčby, v níž by jeden lék aktivoval latentní virus a další pak indukoval smrt infikovaných buněk s aktivním virem.
Zdroj: Medical Tribune