Imunoterapie alergie již bez injekcí
Alergická rhinitida je často úspěšně léčena antihistaminiky a topickými kortikosteroidy. Avšak z důvodu nedostatečné kontroly symptomů nebo jiných preferencí pacienta lékaři přistupují k alergenové imunoterapii (někdy označované jako desenzibilizace).
„Většina našich znalostí o alergenové imunoterapii sice vychází ze studií zabývajících se aplikací parenterálních alergenů, ale byly již navrženy i jiné metody desenzibilizace,“ uvádí ve svém článku v New England Journal of Medicine prof. Anthony J. Frew z Department of Respiratory Medicine v britské Brighton General Hospital. K relativně novým terapeutickým postupům patří podle něj i sublinguální imunoterapie (SIT), jež byla v poslední době zkoumána ve velkých, dvojitě zaslepených a placebem kontrolovaných studiích, které prokázaly její efektivitu při redukci výskytu symptomů alergické rhinitidy a redukci potřeby farmakoterapie.
Mechanismus, kterým parenterální imunoterapie příznivě působí, se vyznačuje kontroverzní povahou, neboť terapií jsou indukovány regulační T-lymfocyty, které tlumí pozdní fázi alergické reakce, generují blokující protilátky třídy IgG a snižují specifickou IgE odpověď na antigeny.
Vzhledem k tomu, že organismus je v rámci sublinguální imunoterapie (s následným polknutím) exponován vysoké dávce antigenu, jež dostačuje k tomu, aby se část dávky vstřebala, podařilo se investigátorům prokázat stimulaci regionálních lymfatických uzlin k produkci specifických IgG protilátek.
„Výhody sublinguální imunoterapie spočívají v možnosti zahájení alergenové imunoterapie plnou udržovací dávkou - ve srovnání s injekčním podáním, které musí být postupně a pozvolna titrováno. K výhodám dále patří velmi nízká pravděpodobnost vzniku anafylaxe - o tom svědčí data dosud provedených studií - a v neposlední řadě i možnost vyhnout se injekčnímu podání, což uvítají zejména dětští pacienti,“ píše ve zmíněném článku prof. Frew.
K nevýhodám sublinguální imunoterapie patří limitace v dostupnosti antigenů schválených regulačními úřady (dosud jsou komerčně k dispozici pouze alergeny pylů trav), dále nedostatečné množství informací z databáze ve srovnání s injekční imunoterapií a zejména
nejistota panující kolem doby účinnosti. Zatím totiž chybí zkušenosti se sublinguální imunoterapií z dlouhodobých studií (s trváním déle než dva roky).
Zdroj: