Přeskočit na obsah

Imunologické „sítě“ v praxi

Evropská společnost pro imunodeficience (ESID) pořádá odborná setkání jednou za dva roky. To poslední se konalo v pražském Kongresovém centru na přelomu října a listopadu. Primární imunodeficience (PID) jsou sice považovány za vzácná onemocnění, ale díky metodám sekvenování nové generace se objevují nové genové mutace jako příčiny senzitivity k bakteriálním, virovým a mykotickým infekcím takřka denně. Imunologie, která měla vždy v základech genové příčiny poruch, se tak stává modelem pro další obory. V posledních letech také dochází k překrývání imunologie s dalšími medicínskými obory, a to nejen s pediatrií, ale i s internou, revmatologií, endokrinologií, gastroenterologií, pneumologií a dalšími. Běžná variabilní imunodeficience (CVID) se totiž může objevit v jakémkoli věku, může být spojena s autoimunitou a její průběh může být i velmi závažný. Přibývá důvodů, proč k nevysvětlitelným chorobám přizvat na konzilium i imunologa.

Již neplatí, že primární imunodeficience a CVID nelze kauzálně léčit. V několika evropských centrech je dostupná genová terapie, účinná je transplantace kostní dřeně, jejíž indikace jsou vždy individuální, ale rozšiřují se. Tato metoda léčby je dostupná i v ČR a provádí se v několika případech za rok (u dětí s PID) ve FN Motol.

Na bienále ESID bylo zřejmé, co znamená „network“ v praxi. Díky propojení imunologických center po celém světě je možné shromáždit malé soubory pacientů a jejich rodin s velmi vzácnými imunologickými geneticky podmíněnými poruchami s vážným až smrtelným průběhem. Zjištěná stejná mutace konkrétního genu pak umožňuje sdílení léčebných postupů na základě zkušeností kolegů z celého světa. Díky internetu (který při vzniku ESID před 25 lety neexistoval) a novým technologiím se tak imunologie rozvíjí opravdu neskutečným tempem.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené