Impuls pro české vědce
Hrubý domácí produkt české metropole překračuje limity omezující možnost čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. Současně však platí, že většina vědeckých kapacit je soustředěna právě do Prahy. Proto ještě donedávna hrozilo, že by velkou část z uvažovaných 60 až 70 miliard korun, které jsou v evropských strukturálních fondech určeny na podporu české vědy a výzkumu, nemohla Česká republika vyčerpat. Aby k této situaci nedošlo a čeští vědci dosáhli na tolik potřebnou finanční podporu, podepsalo 20. prosince loňského roku pět ředitelů ústavů Akademie věd ČR s rektorem Univerzity Karlovy smlouvu o založení sdružení BIOCEV. Vznik nového centra moderních biotechnologií zaměřeného široce na výzkum a aplikace moderních metod molekulární biologie v medicíně a průmyslu ve Vestci u Prahy podpořil svou účastí při slavnostním podpisu založení sdružení také premiér Mirek Topolánek.
Impuls pro české vědce
Úspěch v globální konkurenci závisí na schopnosti objevovat a nacházet nová řešení či nové postupy a zavádět nové technologie. To platí obecně, tím spíše pro malou zemi s omezenými přírodními zdroji, jakou je Česká republika. Nové biotechnologické centrum ve Vestci u Prahy spojí do jednoho celku slavnou univerzitu i významnou výzkumnou instituci a soukromé technologické firmy. Přestože mnoho společných pracovišť i projektů Univerzity Karlovy (UK) a Akademie věd (AV) ČR již existuje, nové centrum by je mělo svým rozsahem zcela zastínit. Mělo by nabídnout ty nejlepší výzkumné kapacity a podmínky, které jsou v Česku k dispozici, a zároveň prostor pro efektivní spolupráci mezi výzkumníky a soukromými technologickými firmami. Podle prof. RNDr. Václava Hampla, DrSc., rektora UK v Praze, je v tomto případě podstatný důraz na rychlý transfer nových poznatků do komerční praxe. Nové biotechnologické centrum by mělo navázat na dosavadní úspěchy pracovišť UK a AV, která jsou nositeli několika recentních komerčně využívaných evropských patentů. „V této souvislosti je vhodné připomenout, že Univerzita Karlova v Praze se dlouhodobě umisťuje v první třístovce nejlepších světových univerzit, a to i navzdory pouze zhruba třetinovému financování z veřejných zdrojů ve srovnání s většinou svých konkurentek. Vědeckou kvalitu Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR dokumentuje i fakt, že se tyto dvě instituce v posledních letech dohromady zasloužily o 90 % všech publikací českých autorů v renomovaných časopisech Nature a Science. V České republice bohužel představují jediný zdroj výrazného navýšení finančních prostředků operační programy EU. Finance z nich však nejsou přidělovány podle dosavadního výkonu, nýbrž podle regionálního klíče. Vytvoření sdružení BIOCEV je součástí snahy se s touto nepříznivou situací vyrovnat,“ říká prof. Hampl. Zakládajícími členy sdružení jsou: Fyziologický ústav AV ČR, Mikrobiologický ústav AV ČR, Ústav experimentální medicíny AV ČR, Ústav makromolekulární chemie AV ČR, Ústav molekulární genetiky AV ČR a Univerzita Karlova v Praze.
Výhodná poloha nedaleko Prahy
Po počáteční podpoře ze strany strukturálních fondů EU by mělo být nové centrum financováno společně AV a UK a hlavně biotechnologickými firmami. Krystalizačním centrem BIOCEV bude nově zřizovaný Biotechnologický ústav Akademie věd ČR. Přestože se pro založení nového Centra excelence zdá lokalita ve středočeském Vestci nevýhodná, umožní již zmíněné čerpání z evropských strukturálních fondů a navíc rozvoj pracovišť UK a AV, protože v Praze Akademie věd pozemky pro jejich rozšíření stejně nemá. Vestec je ideální místo pro vybudování centra biotechnologií. Jednak tam již několik biotechnologických firem sídlí a jednak dobré dopravní spojení umožní využít pro práci v BIOCEV odborníky z Prahy. „Vystavět nové budovy, které budou vybaveny moderními přístroji, není tak obtížné, daleko větší problém je získat kvalitní odborníky, kteří zde budou pracovat, a zajistit jim financování i po roce 2015. Proto jsem velice rád, že nedaleko Prahy bude vybudováno nové biotechnologické centrum, kam se může naše vědecká základna rozšířit. Jsem hluboce přesvědčen, že zde vzniká nové Centrum excelence, které jím bude nejen podle jména, ale i podle výsledků práce zdejších pracovníků,“ komentuje vznik BIOCEV prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., předseda AV České republiky.
Moderní biotechnologie mají podle něj velký potenciál. Podle jiných odborníků bude za pomoci živých mikroorganismů možné syntetizovat v podstatě jakékoli látky, protože přirozené geny lze cíleně modifikovat a využít je pro další a nové funkce. Premiér Mirek Topolánek v této souvislosti před zástupci Univerzity Karlovy a Akademie věd konstatoval, že úkolem vlády není udávat směr, jakým by se měla věda ubírat, její povinností je však zajistit, aby odborníci mohli co nejlépe uplatnit svou vědeckou invenci. Podle něj je také třeba vytvořit lepší podmínky pro soukromé firmy, aby měly větší motivaci investovat do výzkumu, včetně základního. V neposlední řadě je nutné provést reformu vysokého školství a výzkumných institucí, která posílí manažerskou odpovědnost jejich vedení a povede je k užší vzájemné spolupráci.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2008, strana A1
Zdroj: