Implantát pro léčbu Meniérovy choroby
Americké University of Washington Medical Center oznámilo, že jeho lékaři voperovali prvnímu pacientovi s Meniérovou chorobou speciální implantát, který má kompenzovat problémy s rovnováhou. Pacientem je šestapadesátiletý muž s jednostrannou Meniérovou chorobou.
Základem nového implantátu je kochleární implantát. Konstruktéři ale zásadně přepracovali řídicí software a vybavili implantát novým systémem elektrod. Pacient nosí permanentně implantát a aktivuje jej při záchvatu. Procesor vysílá bezdrátově signály do generátoru impulsů, který je voperován do spánkové kosti.
Impulsy jsou přenášeny do systému tří elektrod. Každá elektroda dráždí jeden z polokruhových kanálků vnitřního ucha. Při zavádění elektrod do kanálků se hledá optimální místo průběžným testováním nervových signálů.
"Implantát neodstraňuje příčiny záchvatu. Vlastně je přehluší. Potlačí symptomy tím, že nahradí narušené funkce vnitřního ucha, do doby, než se tyto funkce opět obnoví," říká vedoucí výzkumného týmu James Phillips.
K urychlenému spuštění prvních testů pomohl fakt, že konstrukce implantátu vychází z konstrukce již schváleného kochleárního implantátu pro neslyšící. To dovolilo autorům implantátu dosáhnout velmi rychlého schválení přístroje i operačního postupu u amerického Úřadu pro potraviny a léčiva.
Vývoj implantátu modifikovaného pro léčbu Meniérovy choroby trval asi čtyři roky. Autoři odhadují, že kdyby začínali s vývojem implantátu od nuly, měli by reálnou šanci na dokončení vývoje nejdříve za deset let.
Zdroj: Medical Tribune