IMI Info Day upozorňuje na příležitost pro českou vědu
Seminář Innovative Medicines Initiative (IMI) se konal pod záštitou české Asociace pro inovativní farmaceutický průmysl, jeho výkonný ředitel Mgr. Jakub Dvořáček poskytl MT krátký rozhovor.
Co je hlavním posláním iniciativy IMI?
Innovative Medicines Initiative poskytuje platformu i prostředky, aby se akademický výzkum realizoval v podobě naprosto praktických konkrétních výsledků. IMI sbírá nápady a poskytuje veškerý servis. Jde o pružný systém, který vyhledává společenské potřeby a generuje smysluplná řešení. IMI slučuje prostředky od farmaceutických společností a z veřejného sektoru (Evropská komise), které podle předem stanovených pravidel v určitém projektu čerpají akademická, nebo další řešitelská pracoviště.
Proč IMI vznikla?
Vývoj léků je v současnosti tak drahý, že nutí k partnerství i společnosti, které si donedávna konkurovaly. Motivem pro partnerství může být i „boj o přežití“, protože v posledních letech jsou „nepřátelská převzetí“ společnosti velmi častá. Společné investice a zefektivnění vývoje, výzkumu, výroby a uvedení na trh jsou perspektivní cestou, jak obstát. IMI však představuje také významnou podporu akademického sektoru a malých organizací, jejichž duševní i technologický potenciál je využit a oceněn v rámci významných společensky prospěšných projektů.
Můžete více přiblížit mechanismus fungování IMI?
Garantem a koordinátorem je management IMI. EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries Associations), tedy zástupci farmaceutického průmyslu, určuje zpravidla cíl projektu. Další rozpracování a posuzování probíhá již v rámci nezávislého subjektu IMI, jejíž základy se odvíjejí od 7. rámcového programu Evropské komise (7th Framework). Evropská komise poskytuje také polovinu prostředků na projekty IMI, tedy v současné etapě jednu miliardu eur. Závazkem EFPIA je poskytnout druhou miliardu. Rok 2013 je posledním rokem, kdy se lze přihlásit do projektů IMI této etapy, čerpání prostředků na schválené projekty však bude možné až do roku 2017. IMI pracuje na principu konsorcií, tedy širokých partnerství, která zahrnují vědecká a výuková pracoviště, farmaceutické společnosti, malé a střední podniky či pacientské organizace. Projekty jsou od samého počátku navrženy tak, aby přinesly konkrétní praktické výsledky. V IMI nejde jen o molekuly, ale i o technologie, postupy, včetně zefektivnění regulačních mechanismů či nástrojů farmakovigilance. Za důležité IMI považuje například i optimalizaci designů klinických studií. V současné, osmé výzvě je tématem i nová taxonomie. Velmi inspirativním je i již velmi úspěšný projekt vzdělávání jak lékařů, tak pacientů.
Kdo by se mohl nebo měl o projekty IMI zajímat?
V Innovative Medicines Initiative najdou své místo nejen subjekty zaměřené na výzkum molekul a biotechnologií, ale uplatnění zde může najít daleko širší spektrum zájemců, například IT společnosti, vzdělávací či pacientské instituce. V partnerství na bázi IMI mají daleko větší šanci na úspěch i malé společnosti, jimž podpora, a tím se nemyslí jen finanční, umožní realizaci dobrých nápadů nebo již existujících patentů.
Jak je to s ochranou duševního vlastnictví a dalších práv participujících stran?
Do projektů IMI vstupují podniky a pracoviště s různým stupněm vývoje základní idey. Někteří jsou na počátku vývoje, jiní již přinášejí „hotový“ patent a potřebují provést klinické studie, zavést do výroby a praxe. Obecně platí, že vstupní investice i v podobě patentů zůstávají původnímu majiteli, společné je to, co se v průběhu projektu vytvoří. Předem stanovená pravidla jsou smluvně ošetřena a stanoví například i způsob komercionalizace či dělení budoucího zisku.
Co byste poradil těm, kteří uvažují o vstupu do projektů IMI?
AIFP se v současnosti snaží usnadnit českým subjektům vstup do evropských projektů IMI tím, že představí projekty českého akademického světa partnerům z farmaceutického průmyslu. Když se lidé již znají, pak je snazší utvořit konsorcium určitého projektu, či vstoupit do konsorcia, které již pracuje na řešení konkrétní problematiky. Zejména menší biotechnologické společnosti jsou ochotny potkávat se a naslouchat nápadům, projektům a požadavkům českých pracovišť. Budeme rádi, když se na nás česká pracoviště obrátí se svými záměry spolupráce s evropským farmaceutickým průmyslem.
Zdroj: Medical Tribune